Správa uvádza, že zabitie „zrejme schválil“ ruský prezident Vladimír Putin. Sudca vo výslužbe Robert Owen vo svojom vyšetrovaní, ktorým ho poverila britská vláda, poskytol detailné informácie, ktoré sa týkali oficiálneho vyšetrovania. Tie by nás zrejme dostali až do roku 1999, k bombovým útokom na obytné domy v Rusku, pri ktorých zahynulo približne 300 Rusov. Incident vtedy vystrelil Putina do prezidentského úradu.
Litvinenkova kniha Blowing Up Russia sa síce po zverejnení výsledkov vyšetrovania v tlačových správach spomínala napodiv len málo, no Owen sa na ňu odvolával ako na kľúčový motív, ktorý viedol k jeho vražde. Kniha pripisuje vinu za bombové útoky ruským tajným službám. Sudca Owen knihu nazýva nielen „produktom starostlivého skúmania“, ale vychádza z nej aj vtedy, keď vymenúva vraždy, podozrivé úmrtia a zatknutia ďalších ľudí, ktorí sa pokúsili tieto útoky skúmať.
V sudcovej správe, vypracovanej na pokyn britskej vlády, vlastne chýba (a pravdepodobne preto, že Owen vyšetroval Litvinenkovu smrť, nie bombové útoky z roku 1999) iba jeden pikantný fakt: Bombové útoky ustali krátko nato, čo boli pracovníci ruskej tajnej služby prichytení pri tom, ako kládli výbušniny v obytnom dome v meste Riazaň – Moskva neskôr vyhlásila, že šlo iba o vojenské cvičenie.
„Mlčanie Západu živí tiež mylné predstavy o tom, čo stojí za správaním Putinovho režimu na medzinárodnej scéne.“
Pred dopadmi Riazane neuhol ani dokument Frontline, ktorý minulý rok odvysielala televízia PBS a vykreslila v ňom profil Vladimíra Putina.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.