.súčasné problémy školstva sú nepochybne jedným z faktorov, prečo mladí ľudia čoraz ťažšie rozlišujú nenávisť od názoru, konšpirácie od informácií a o fašizme majú iba hmlistú predstavu. K tomu ekonomický rozmer. Nekvalitne pripravení absolventi zo školy smerujú rovno na úrady práce – a vo voľbách hľadajú protest. Že ho ponúkne obdivovateľ Slovakštátu, to im neprekáža. Slovenský štát? Nenaučili sa.
Tému školstva Robert Fico ešte pred voľbami stenčil na otázku platov a odbil ho ako boj bratislavských učiteľov proti vláde. Štátu a štátostrane. Že by si politik, ktorému mentálne nastavenie neumožňuje vidieť ďalej ako po najbližšie voľby, dokázal uvedomiť závažnosť situácie, to je až desivo nepravdepodobné.
„Programové priority, z ktorých má vychádzať vládny program, krúžia okolo školstva s až žalostnou vágnosťou.“
V prípade, že rýchlosť, s akou oligarchovia vyskladali novú vládu, nenaženie Kotlebovi dosť vody na mlyn, zakonzervovaný status quo v školstve sa môže postarať o zvyšok. Ak by to nový kabinet totiž myslel s bojom proti extrémizmu vážne, začať by musel okrem skutočnej regionálnej politiky a protikorupčných opatrení práve od školstva. Pokiaľ má však podporu regiónov stelesňovať výstavba multifunkčných ihrísk a boj proti korupcii garantovať Robert Kaliňák, nádeje na systémovú reformu v školstve blednú.
školstvo v programoch obchádzali
„Nový minister by mal v prvom rade riešiť to, čo mu odchádzajúca vláda a minister nechali nevyriešené na stole. Ide predovšetkým o požiadavky učiteľov, pre ktoré vstúpili do ostrého štrajku a teraz sú v štrajkovej pohotovosti,“ hovorí Branislav Kočan z Iniciatívy slovenských učiteľov.
Programové priority, z ktorých má vychádzať vládny program, krúžia okolo školstva s až žalostnou vágnosťou.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.