horúčkovité správanie na finančnom trhu pred nadchádzajúcim referendom vo Veľkej Británii ukazuje, že jeho výsledok ovplyvní ekonomické a politické svetové podmienky oveľa viac, ako by sa podľa Britského 2.4 % podielu svetového HDP dalo predpokladať. Za tento veľký dopad môžu tri hlavné dôvody.
Po prvé, Brexit je súčasťou svetového fenoménu: populisti revoltujú proti zažitým politickým stranám. Hlavne starší, chudobnejší a menej vzdelaní voliči, ktorí sú rozhnevaní dostatočne na to, aby strhli existujúce inštitúcie a postavili sa politickému establišmentu a ekonomickým odborníkom. Neprekvapí ani, že demografický profil potenciálnych voličov Brexitu je až nápadne podobný podporovateľom Donalda Trumpa a francúzskym priaznivcom Národného frontu.
Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že z voličov, ktorí 1) neukončili strednú školu, 2) majú viac ako 60 rokov a 3) pracujú manuálne, je za odchod až 65 % a len 35 % chce ostať. Na porovnanie, z voličov s 1) ukončenou vysokou školou, 2) mladších ako 40 rokov alebo 3) z vyššej triedy je za zotrvanie v Európskej Únii až 60 %.
Populistická rebélia v Británii, Spojených štátoch alebo Nemecku je živená nielen zdanlivými neprávosťami či nacionalistickým cítením, ale objavuje sa aj v podobných ekonomických podmienkach. Všetky tri krajiny sa vrátili k skoro plnej zamestnanosti, nezamestnanosť kolíše na úrovniach okolo piatich percent. Mnohé z novovznikajúcich pracovných pozícií však ponúkajú len nízke platy a imigranti neprávom vinia bankárov za všetky sociálne problémy.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.