tento 35-ročný muž s „neruským“ menom patrí k nádejam súčasného Ruska. Je to reportér, publicista a režisér, ale predovšetkým politik, obhajca občianskej spoločnosti. Pochádza z rodiny, kde sa vzdelanie a nezávislé uvažovanie berie ako samozrejmosť. Jeho otec Vladimír Alexejevič Kara-Murza je v Rusku legendárnym televíznym žurnalistom, ktorého nedokázali umlčať ani za éry Sovietskeho zväzu, keď kritizoval Leonida Brežneva, ani dnes, keď na najhoršie brežnevovské tradície nadväzuje putinizmus.
Kara-Murzovci zdedili svoje pozoruhodné meno od tatárskeho rodu, ktorý v 15. storočí prijal kresťanstvo a usadil sa v Moskve. Zároveň sú spriaznení s lotyšskou rodinou Bissenieks, ktorej členovia sa postavili proti sovietskej agresii a bojovali za nezávislosť Lotyšska. Dvaja muži z Bissenieksovcov boli za to popravení sovietskou NKVD. Zaplatiť krvou za svoje postoje teda nie je tam, odkiaľ Kara-Murza vzišiel, nič nové.
Krvavé účtovanie pritom vôbec nemusí patriť len do dejín. Toto je doba, ktorá v Rusku nepraje disidentom a hlasným kritikom Putina. Ku Kara-Murzovým spolupracovníkom, a veľmi blízkym, patril aj Boris Nemcov, ktorého násilná smrť dodnes nie je uspokojivo vysvetlená.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.