james Comey, starý harcovník vládneho aj súkromného sektora v USA, mal donedávna povesť principiálneho človeka. Takého, ktorý sa nedá ohromiť leskom vysokého úradu ani strachom z nadriadených. Dlhé roky sa hlási k republikánom, ale bol schopný nadstraníckej kritiky aj nadstraníckej spolupráce.
Za éry prezidenta Busha mladšieho, keď pôsobil ako viceminister spravodlivosti, ukázal, že sa nebojí postaviť za princípy, ktorým verí. Napríklad v roku 2004 zastupoval vtedy hospitalizovaného ministra spravodlivosti Johna Ashcrofta a odmietol podporiť program Národnej bezpečnostnej agentúry NSA, ktorý nepovažoval za kompatibilný s právnym systémom. Oficiálne sa nikdy neozrejmilo, čo v programe vyvolalo jeho nevôľu, ale malo ísť o isté aspekty sledovania komunikácie amerických občanov. Napokon mu prezident George W. Bush musel osobne prisľúbiť, že sa zasadí za to, aby bol program sledovania zmenený.
O Comeyho principiálnosti to vypovedá dosť veľa.
nie vyšetrovanie, len „záležitosť“
Po pôsobení na ministerstve spravodlivosti sa Comey niekoľko rokov venoval práci v súkromných firmách. V roku 2009 sa hovorilo o tom, že bude možno sudcom najvyššieho súdu, ale boli to len chýry. Demokrati v tom období nechceli na najvyšší súd nikoho „od Busha". Comey síce nebol vyhranený konzervatívec, ale ľavici to nestačilo.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.