správa sa hrdina za každých okolností hrdinsky a darebák podlo? Samozrejme nie, takto schematicky to, žiaľ, nefunguje. Na úvodnú otázku presvedčivo odpovedali najmä americkí sociálni psychológovia (Zimbardo, Milgram, Ash a iní), keď poukázali na to, že človek sa správa situačne, pod silným vplyvom okolia, skupiny, kmeňa. Často v súlade s tzv. vrodeným morálnym kompasom, ale často v rozpore s ním.
Bývalá britská kolónia Barma (dnes Mjanmarsko) je po všetkých stránkach komplikovaný štát. Asi piati zo šiestich Barmčanov sú buddhisti a ak má nejaké náboženstvo povesť niečoho neagresívneho, je to práve na „konzumnom Západe“ taký populárny buddhizmus. Mníšske habity, extrémna skromnosť a ohľaduplnosť voči všetkému živému, filozofovanie o utrpení a jeho príčinách... a čo politická realita? Tá je, pochopiteľne, na hony vzdialená od meditácií v tieni stromu či v prítmí kláštora.
Najnovšie desivé správy OSN a Amnesty International hovoria o tom, že do susedného Bangladéša ušlo z Mjanmarska už viac ako 410-tisíc Rohingov. Donedávna vládnuca vojenská junta ich vyháňa z domovov a vraždí ich z pomsty za to, že prenasledovaní moslimovia podnikli predtým útoky na armádne ciele. Líderka krajiny a nositeľka Nobelovej ceny za mier z roku 1991 (rok predtým dostala Sacharovovu cenu) Su Ťij dlhé mesiace mlčala a až minulý týždeň prvýkrát verejne povedala: „Budeme stíhať všetkých, ktorí konajú v rozpore so zákonmi našej krajiny a porušujú ľudské práva, bez ohľadu na ich vieru, rasu či politickú príslušnosť.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.