Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Rež a rúbaj

.andrej Bán .slovensko

Okrem podvodov s agrodotáciami a bitiek farmárov sa na ďalekom východe Slovenska krajina Nič, ako o nej hovoril Fico, vyznačuje aj inou svojráznou praxou. Týka sa dreva, presnejšie nelegálneho nakladania s ním. A to opäť v réžii takzvaných našich ľudí.

Rež a rúbaj MILAN POTOCKÝ Február 2012: Ľubica Rošková a Patrik Šuchta (vpravo) odovzdávajú do užívania zrekonštruovanú protipožiarnu lesnú cestu pri obci Priekopa v okrese Sobrance.

mená aktérov všetkých poľnohospodárskych káuz zo Zemplína, ktoré postupne opisujeme – Ľubica Rošková, exposlankyňa za Smer, zvaná aj grófka, bývalý policajt a dnes podnikateľ Patrik Šuchta či jeho kolega Milan Pečeňák (a ďalší naši ľudia) – sú už čitateľom .týždňa známe. Takže prejdime priamo k veci. Dedinka Ruský Hrabovec v okrese Sobrance má 303 obyvateľov, leží tesne pri hranici s Ukrajinou. Okrem faktu, že sa tam nachádza gréckokatolícky Chrám svätého veľkomučeníka Juraja z polovice 19. storočia a tiež pravoslávny chrám, by nebola azda ničím zaujímavá. Nebyť sporov o výrub stromov. 

všetko sú to lži

Postupujme, ako obvykle, podľa časovej osi. Niekedy v roku 2013 do obce Ruský Hrabovec zavítal Patrik Šuchta. Na stretnutí so zaskočenými občanmi suverénne tvrdil,  že on je teraz družstvo a ľudia, vlastníci pozemkov, mu musia podpísať nájomné zmluvy. A to na dlhší čas, než vyplýva zo zákona – čo je pre nich, samozrejme, nevýhodné. Spustil sa krik, hádky, občania s prenájmom pôdy nesúhlasili.

Neskôr sa veci začali meniť. Nátlak Šuchtu pokračoval, odpor občanov tiež. Dňa 16. mája 2014 vzniká v reakcii na túto nepríjemnú situáciu občianske združenie Ruský Hrabovec, aby zastupovalo záujmy občanov, ktorí nepodpísali zmluvy o prenájme pôdy Šuchtovej firme. Ten ich má viac – Eurostav, Euroforma, Eurofarma či IP Construct. Starosta, ktorý je Šuchtovi z mnohých dôvodov zaviazaný, ako ešte ozrejmíme, začal konať v prospech podnikateľa, a nie v prospech svojich občanov. Podobne konajú v okrese mnohí starostovia. Jednoducho, Šuchta začal na parcelách, na ktoré nemá nijakú nájomnú zmluvu, hospodáriť.

„Naša prvá reakcia smerovala k tomu, aby sme Šuchtu dostali z Hrabovca a starostu z funkcie. To sa nám doteraz celkom nepodarilo,“ hovorí člen združenia Ruský Hrabovec, ktorý si neželá byť menovaný a pokračuje: „Máme podozrenie, že podnikateľ, ktorý má z dotácií a platieb vysoké sumy aj v hotovosti, upláca starostu, a tým ho aj vydiera. Dva roky žiadame Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA) o krížovú kontrolu vyplácania dotácií, pri ktorej by musel Šuchta preukázať nájomné zmluvy. Riešili sme to aj priamo na poliach. Šuchta, ako je u neho obvyklé, prišiel so svojimi hrubokrkými kamarátmi a psami bojových plemien, ktoré voľne pustil. Zrejme si myslel, že nás zastraší, ale ja sa psov nebojím.“

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite