územie dnešného Slovenska bolo v roku 1490 súčasťou Uhorského kráľovstva a pod vládou Mateja Korvína bolo lokálnou superveľmocou. Matej Korvín zaviedol prvú profesionálnu armádu, bojoval s pozostatkami husitských skupín bratríkov a podporoval rozvoj umenia a vedy.
Predovšetkým však budoval centralizovaný Uhorský štát s fungujúcim systémom daní a snahou o kontrolu aristokracie. Zároveň bol schopný udržiavať hrozbu Turkov pod kontrolou, no keďže nebol schopný dostať podporu od okolitých štátov, nedokázal ich definitívnejšie poraziť.
Centralizácia štátu síce podporovala jeho rozvoj, no išla proti záujmom aristokracie, a tak sa po jeho nečakanej smrti v roku 1490 nobilita rozhodla dosadiť na trón českého kráľa Vladislava II. Ten bol známy aj ako „Kráľ Dobre“, pretože súhlasil so všetkými nárokmi šľachty a rozdal veľkú časť majetku Koruny medzi vazalov.
Vladislav II. bol slabým kráľom silného štátu, ktorý jeho hospodárske politiky pomaly ruinovali. Uhorská aristokracia si počas jeho vlády znížila daňové zaťaženie takmer o 80% na úkor centrálnej vlády, a tak prakticky zničila schopnosť krajiny brániť sa, tobôž inovovať vojenské schopnosti.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.