robert Mistrík | Prezident a vrcholoví politici majú byť hodnotovým kompasom spoločnosti
Nárast extrémizmu, hybridné vojny, radikalizácia a delenie spoločnosti, to je realita, ktorá nie je vôbec lokálna, dotýka sa mnohých krajín s vyspelou občianskou spoločnosťou a silnou demokratickou tradíciou. Z môjho pohľadu k týmto fenoménom prispieva viacero vecí. Jednou z nich je všeobecné znechutenie z politiky a politikov, no výrazný faktor je aj rozmach sociálnych sietí, ktoré k deleniu spoločnosti významne prispievajú. Samozrejme, sociálne siete ľudí spájajú, spájajú blízkych, priateľov, ale najmä spájajú ľudí s rovnakými názormi. No prienik medzi názorovými skupinami sa vytráca a vzdialenosť medzi ľuďmi narastá.
Hoci sa touto problematikou zaoberá mnoho odborníkov, neviem o tom, že by doteraz existovala zhoda na nejakom zázračnom riešení. Pretože tieto názorové skupiny už nie sú ani sociálne, alebo konfesijne homogénne. Extrémizmus môže zasiahnuť tak rozhnevaného muža z malej obce, ako aj ženu z hlavného mesta, ktorá v jednom momente stratila nádej v lepšiu budúcnosť.
Prezident a vôbec vrcholoví politici majú byť hodnotovým kompasom spoločnosti. Zároveň prezident má byť prezidentom všetkých občanov, preto by som robil všetko preto, aby som rozdelené názorové skupiny spájal, hľadal priestor na dialóg, a nie ešte viac delil.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.