priekopníkom žánru je trenčiansky primátor Richard Rybníček, ktorý verejnosti postupne predstavil azda všetky modely federalizmu a decentralizácie existujúce vo vyspelých krajinách. Premýšľaniu o regionalizácii nášho parlamentu sa nevyhol ani Andrej Kiska, ktorý chce súčasný systém volieb do Národnej rady sčasti nahradiť 79 volebnými obvodmi kopírujúcimi súčasné okresy.
Slovenský volebný systém funguje celkom dobre: rozdelenie kresiel v parlamente odráža politické nálady v spoločnosti vrátane menšinových hlasov, ako aj fakt, že celonárodná politika nie je regionálna záležitosť. Posun k väčšinovému zastúpeniu by so sebou niesol okrem iného riziko disproporčného posilnenia momentálnych politických väčšín. Nemalý hazard v ére Orbána a Kaczyńského.
Volania po zmenách však nie sú neoprávnené. Samosprávne kraje nefungujú tak, ako to bolo ich tvorcami zamýšľané. Napriek pravidelným voľbám neexistuje autentická regionálna demokracia – VÚC sú skôr administratívnymi medzičlánkami s veľmi malou rozpočtovou či inou autonómiou. Čo takto ich zrušiť a posilniť existujúce okresy, ktoré by mohli na seba prebrať časť kompetencií vyšších celkov? Ich prednostovia by mohli byť volení (napríklad) súbežne s komunálnymi voľbami a riadiť okres by mohli spolu so zastupiteľstvami zloženými z príslušných primátorov a starostov.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.