za normálnejších okolností by to mohla byť aj správa roka. V stredu 16. októbra sa na internete objavil zvukový záznam Gorily. Mimoriadnej udalosti venovali všetky celoštátne televízie úvodnú časť večerných správ. S jedinou výnimkou – RTVS. Tá tému zaradila až ako 7. reportáž v takmer 12. minúte spravodajstva.
Diváci verejnoprávnej televízie sa tak najprv dozvedeli, o čom v daný deň rokoval parlament, že bankový odvod zrejme neskončí ani v roku 2021, ministerka Andrea Kalavská nechce zdražovanie liekov, ministerstvo školstva dá cez rôzne programy na prácu s mladými ľuďmi 3,5 milióna eur, SNS dala prísľub odborárom na rozšírenie podpory na podnikové byty a tiež, že eurofondy na výskum by mohli prejsť z ministerstva školstva pod ministerstvo dopravy.


Zlyhania RTVS, z ktorých profituje Slovenská národná strana, nie sú v RTVS ojedinelé, hoci v prípade Rezníka už môžu byť považované za modus operandi. Ide o manažéra, ktorého reputácia utrpela práve v súvislosti s touto politickou značkou. Pod jeho vedením v minulosti TASR značnou nadprácou dopomohla národniarom k návratu do parlamentu. Vtedy mimoparlamentná strana dostávala v štátnej agentúre neprimerane veľký priestor a správy o nej často vyzerali tak, ako by ich nepísal agentúrny novinár ale tlačové oddelenie SNS. Rezník čelil kritike i za to, že TASR prizvala do projektu portálu teraz.sk partnera privátnej skupiny Slavia Capital, ktorá je spájaná s SNS.
Rezník vystriedal na čele RTVS v lete 2017 Václava Miku, ktorému sa sčasti podarilo napraviť dlhodobo negatívnu povesť verejnoprávneho spravodajstva. Na výmene riaditeľov profitovala práve SNS, ktorá spomedzi všetkých parlamentných strán najviac narástla v televíznych správach. Podiel správ, v ktorých bola strana zmieňovaná, narástol zo 17 percent v poslednom roku Miku na 21 percent v prvom roku Rezníka, teda o 4 percentuálne body.
Iné strany sa takejto rastúcej pozornosti nedočkali: Smer-SD poklesol v Správach RTVS o 1 percentuálny bod, Most-Híd stagnoval a opozícia dokopy stratila 2 percentuálne body. Väčšia viditeľnosť strany, ktorej šéf obsadil druhú najvyššiu ústavnú funkciu, a ktorá mala už aj prvé kauzy, je logický. Že však RTVS udeľovala národniarom neprimerane veľký priestor, naznačuje aj porovnanie s Markízou, v ktorej spravodajstve SNS medziročne zaznamenala iba polovičný nárast (2 percentuálne body).

BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.