politická situácia sa za posledné dve dekády sformovala do podoby, že v akejkoľvek vláde bez účasti Smeru musia spolu existovať liberáli s konzervatívcami. Takáto spolupráca z nutnosti tvorí podhubie pre hodnotové konflikty.
Naposledy pre takýto konflikt (kvôli výhrade svedomia) skončila predčasne druhá Dzurindova vláda. Analyzovali sme postoje opozičných strán k hodnotovým otázkam, aby sme zistili, či sa to v prípade, že sa im podarí zostaviť vládu, môže zopakovať.
Strany sa snažili týmto konfliktom predísť v lete vytvorením tzv. paktu o neútočení, ku ktorému sa zatiaľ pridali PS/Spolu, KDH, Za ľudí a očakáva sa pripojenie SaS. Strany sa v pakte zaviazali neotvárať debaty o hodnotových otázkach, ktoré ich rozdeľujú.
Táto zdržanlivosť sa zatiaľ najviac prejavuje u PS/Spolu. Ich postoje sú síce liberálne, ale v dotazníku, ktorý sme im poslali, ako jedna z mála strán, neoznačila eticko-kultúrne otázky ako svoju prioritu. Za prioritu ich nepovažuje ani strana Za ľudí, ktorá sa však od svojho vzniku snaží týmto otázkam vyhýbať.
Liberáli zo SaS síce deklarujú pre kultúrno-etické otázky vysokú prioritu, ale isté indície o ich dôležitosti nám dávajú spomienky na rokovania o Radičovej vláde. Richard Sulík v minulosti viackrát zdôraznil, že pre stranu je podstatnejší ekonomický liberalizmus.
interrupcie
V posledných mesiacoch sa parlament niekoľkokrát snažil sprísniť zákon o interrupciách. Žiadna z iniciatív koaličných či opozičných poslancov neprešla. Je otázne, či budú mať tieto snahy šancu na úspech po februárových voľbách, keď dôjde k preskupeniu politických síl.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.