od začiatku roka platí novela zákona o ochrane prírody a krajiny. Ministerstvo životného prostredia to považuje za jeden zo svojich najväčších úspechov končiaceho volebného obdobia.
„Po dlhých sedemnástich rokoch neriešenia sa podarilo presadiť prvý krok k fungujúcej ochrane našich najvzácnejších lokalít,“ povedal minister László Sólymos tesne po hlasovaní v septembri.
Jedna z najdôležitejších zmien sa týka obmedzenia tzv. náhodnej ťažby, ktorá je najväčším nepriateľom slovenských lesov. Je zodpovedná asi za polovicu výrubu všetkých stromov.
Náhodná ťažba súvisí s odstraňovaním kalamít spôsobených najčastejšie lykožrútom. Má sa ňou predísť ešte väčším škodám. Ochranári však oponujú tým, že takýto boj nefunguje a je len zámienkou pre výrub stromov v národných parkoch. Ide o dlhotrvajúci spor medzi lesníkmi a ochranármi, v ktorom mali doteraz navrch lesníci. To by sa mohlo teraz zmeniť.
Na území, na ktorom platí tretí stupeň ochrany, teda na území národných parkov, bude táto ťažba podmienená súhlasom Štátnej ochrany prírody, ktorá sa k takýmto výrubom zrejme bude stavať odmietavo.
Rezort životného prostredia hovorí aj preto o prelomovej zmene, ktorú sa podarilo presadiť napriek tvrdému lobingu lesníckych organizácií. Nejde však o zákaz plošných výrubov v národných parkoch, ako to rezort prezentoval a viaceré médiá v uplynulých dňoch ochotne preberali.
Nadšenie zo zákona brzdia aj ochranári. Upozorňujú napríklad na to, že okresné úrady, ktoré budú naďalej niesť zodpovednosť za povolenia na výruby, sú personálne poddimenzované.
„Táto zmena s veľkou pravdepodobnosťou extrémne zvýši byrokraciu úradov a tým spôsobí ich úplné znefunkčnenie. Ak úrady niekde aj rozhodnú o zákaze ťažby, vzniknuté spory medzi ochranou prírody a lesnými hospodármi budú spravidla končiť na súde,“ reagovala na prijatie zákona iniciatíva My sme les.
pozmeňováky
Najväčšie výčitky aktivistov však smerujú k pozmeňovacím návrhom poslancov súčasnej koalície.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.