zadržanie bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku vyvolalo reakcie parlamentných aj mimoparlamentných opozičných strán, premiéra aj prezidentky.
Podľa Zuzany Čaputovej je úlohou prokuratúry, súdov a polície aj naďalej vysporiadať sa s tými z vlastných radov, ktorých kredit vyvoláva pochybnosti verejnosti a znižuje autoritu a dôveryhodnosť týchto inštitúcií. Správa o Trnkovom zadržaní je podľa nej prelomová. „Platilo by to tiež o hociktorom inom štáte, kde by sa šéf prokuratúry ocitol za mrežami a čelil by rozhodovaniu o väzobnom stíhaní za trestnú činnosť, “ tvrdí prezidentka.
„Aby mohol nastať v našej justícii skutočne očistný proces, potrebujeme poznať pravdu a tú sa, verím, dozvieme v spravodlivom procese s pánom Trnkom aj so všetkými ďalšími, ktorí sa s ním na zneužívaní spravodlivosti podieľali,“ píše prezidentka ďalej.
neexistujú chránené osoby
Podľa premiéra Petra Pellegriniho Trnkovo zadržanie ukazuje, že dnes neexistujú nijaké chránené osoby, voči ktorým by orgány činné v trestnom konaní nemohli zasiahnuť, pokiaľ majú podozrenia z porušenia zákona.