Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Použitie skráteného legislatívneho konania je podľa Via Iuris nezákonné

.redakcia .slovensko

Nezisková organizácia Via Iuris považuje použitie skráteného legislatívneho konania na otvorenie utorkovej parlamentnej schôdze za nezákonné. Ani jednu z navrhovaných zmien nepovažuje za vyvolanú mimoriadnou okolnosťou.

Použitie skráteného legislatívneho konania je podľa Via Iuris nezákonné Alexandra Čunderlíková/SITA

informovala o tom hovorkyňa Via Iuris Katarína Žitniaková. Koaličné strany Smer-SD a SNS chcú na schôdzi odhlasovať 13. dôchodok, zvýšenie prídavku na dieťa a zrušenie diaľničných známok.

„Zákon o tvorbe právnych predpisov jasne uvádza, že vynechať inak povinné pripomienkovanie navrhovaného zákona zo strany orgánov verejnej moci či verejnosti možno iba v prípade, ak nastanú mimoriadne okolnosti,“ uvádza nezisková organizácia. 

Za mimoriadne okolnosti považuje zákon najmä ohrozenie ľudských práv a základných slobôd, prípadne ak hrozia štátu značné hospodárske škody alebo vyhlásenie núdzového stavu či opatrení na riešenie mimoriadnej situácie. Navrhovateľ je taktiež povinný uviesť dôvody pre skrátené konanie, čo sa podľa Via Iuris v tomto prípade nestalo. „Navyše, navrhované zmeny sú tak zásadné, že odbornú verejnú diskusiu, ktorá by zohľadnila na jednej strane prínos a aj riziká navrhovaných zmien, považujeme za nevyhnutnú,“ pokračuje nezisková organizácia.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite