na minulotýždňovom rokovaní Národnej rady o Istanbulskom dohovore sa do rozpravy prihlásila dnes už bývalá poslankyňa za OĽaNO Silvia Shahzad.
„Je to zmluva, ktorá bude spájať všetky okolité krajiny a my tu budeme na hanbu sveta. Témy, ktoré sa snažíte Istanbulskému dohovoru vložiť, sú hlavne v našich hlavách,“ vyhlásila Shahzad. Ako jediná z poslaneckého klubu OĽaNO hlasovala v prospech dohovoru. Vo víkendových voľbách už nekandidovala.
Hnutie OĽaNO sa snažia niektorí politici, vrátane jeho lídra Igora Matoviča, vykresľovať ako mix konzervatívcov a liberálov. Táto nálepka však nesedí. Konzervatívni poslanci získajú aj teraz v klube jasnú prevahu.
Nie je to prekvapujúce. Matovič už v minulosti uvažoval nad premenou hnutia z protikorupčného na konzervatívne, ale nikdy k tomu naozaj nedošlo. Urobil dobre. Práve imidž protikorupčnej strany mu totiž priniesol úspech vo voľbách.
Lenže Obyčajní ľudia sa stanú dominantnou vládnou stranou a ak budú chcieť byť dlhodobo úspešní, protikorupčný imidž im už stačiť nemusí. A pri hľadaní novej identity zohrá vplyv aj silný konzervatívny klub či staršie Matovičove úvahy. Do kariet im hrá aj to, že sa KDH do parlamentu znova nedostalo a tento priestor teda ostal voľný.
konzervatívny klub
Klub OĽaNO bude tvoriť až 53 poslancov. Z nich 25 sa hlási k tzv. kresťanským kandidátom. Ide o neformálnu kampaňovú platformu, v ktorej sa členovia pred voľbami zaviazali napríklad k tomu, že neprijmú registrované partnerstvá či odmietnu Istanbulský dohovor.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.