už len samotný fakt, že niekto vlastní a nosí pri sebe mobilný telefón znamená, že operátori vedia, kde sa nachádzate v reálnom čase. Ak by ste mali dojem, že tí, ktorí nevlastnia smartfóny, sú pred únikom dát v bezpečí, ste na omyle.
Operátori dokážu váš pohyb monitorovať aj na základe GSM triangulácie, ktorá dokáže identifikovať vašu lokalitu s presnosťou niekoľkých metrov. Operátori o nás teda zbierajú mimoriadne citlivé dáta, ktoré môžu byť ľahko zneužiteľné. V dnešných dňoch operátori podľa premiéra Pellegriniho tieto dáta štátu ponúkli ako bianco šek. Podľa advokátky Zuzany Motúzovej z advokátskej kancelárie Motúzová & Lacko sa činnosť mobilných operátorov riadi najmä zákonom o elektronických komunikáciách, ktorý reguluje, aké údaje a akým spôsobom môžu operátori spracovávať. Operátori sú pri poskytovaní telekomunikačných služieb povinní zabezpečiť, aby dáta, ktoré sa prenášajú sieťou ostali dôverné.
Problematiku zdieľania dát zákazníkov upravuje predovšetkým zákon č. 351/20100 Z. z o elektronických komunikáciách, predovšetkým štvrtá časť, ktorá pojednáva o ochrane súkromia a osobných údajov. Podľa Motúzovej sú operátori pri poskytovaní služieb povinní zabezpečiť dôvernosť prevádzkových údajov a správ, ktoré sa prenášajú v sieti operátora. V prípade, ak by chcela vláda zisťovať presnú polohu svojich občanov, potrebuje poznať najmä tzv. prevádzkové a lokalizačné údaje, ergo najmä údaje o koncovom zariadení – telefóne.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.