„počkajte ma vnútri pri dekontaminačných komorách, hneď za vami prídem. A dajte si návleky,“ privítal nás zdvorilo riaditeľ International Rescue System Ivan Baláži. Po necelej hodine v blízkosti skafandrov, červených prepravných vakov pre chorých a v hluku dezinfekčných prístrojov v nás rezonovala iba jedna otázka: Ako zabrániť hromadnej nákaze?

„So všetkými opatreniami musíme začať okamžite. My to nevieme zastaviť, ale iba eliminovať,“ reagoval pohotovo Baláži. Ohľadom nárastu počtu nakazených bol vo svojich vyjadreniach opatrný. Počítanie geometrických radov nakazených a porovnávanie s Talianskom považuje za nezmysly, pretože ide o neznámy vírus, ktorý mutuje a platia u nás iné podmienky ako v Taliansku. „Talianov je šesťdesiat miliónov vs. počet nakazených a nás päť a pol. U nich je iná klíma ako u nás,“ dodáva.
taliansky scenár
Z vyjadrení viacerých odborníkov dnes nikto presne nedokáže určiť vývoj situácie pandémie COVID-19 na Slovensku. Optimistickejšie scenáre hovoria o jej ukončení už v máji, pesimistickejšie o niekoľko rokov.
Odborníci sa zhodujú hlavne v jednom: hygienickými návykmi a plošnou dezinfekciou máme šancu koronavírus minimálne spomaliť, ale nie úplne zastaviť. Všade tam, kde je panika a neporiadok, má stále zelenú a vyhráva.
Naozaj vieme zabrániť talianskemu scenáru? Náš sprievodca si je tým istý. Kľúčovým je podľa neho rešpektovanie pokynov zodpovedných, vrátane samospráv a poskytovanie starostlivosti prioritne len tým, ktorí pravidlá bezpodmienečne dodržiavajú.
