„počkajte ma vnútri pri dekontaminačných komorách, hneď za vami prídem. A dajte si návleky,“ privítal nás zdvorilo riaditeľ International Rescue System Ivan Baláži. Po necelej hodine v blízkosti skafandrov, červených prepravných vakov pre chorých a v hluku dezinfekčných prístrojov v nás rezonovala iba jedna otázka: Ako zabrániť hromadnej nákaze?
Boris NémethBiela komora s mokrou dekontamináciou. Dezinfikuje vonkajšiu časť ochranného odevu pomocou sprchy s kefou Z bielej komory sa vchádza do tmavožltej - suchej dekontaminácie stlačeným vzduchom a odsávaním.
„So všetkými opatreniami musíme začať okamžite. My to nevieme zastaviť, ale iba eliminovať,“ reagoval pohotovo Baláži. Ohľadom nárastu počtu nakazených bol vo svojich vyjadreniach opatrný. Počítanie geometrických radov nakazených a porovnávanie s Talianskom považuje za nezmysly, pretože ide o neznámy vírus, ktorý mutuje a platia u nás iné podmienky ako v Taliansku. „Talianov je šesťdesiat miliónov vs. počet nakazených a nás päť a pol. U nich je iná klíma ako u nás,“ dodáva.
taliansky scenár
Z vyjadrení viacerých odborníkov dnes nikto presne nedokáže určiť vývoj situácie pandémie COVID-19 na Slovensku. Optimistickejšie scenáre hovoria o jej ukončení už v máji, pesimistickejšie o niekoľko rokov.
Odborníci sa zhodujú hlavne v jednom: hygienickými návykmi a plošnou dezinfekciou máme šancu koronavírus minimálne spomaliť, ale nie úplne zastaviť. Všade tam, kde je panika a neporiadok, má stále zelenú a vyhráva.
Naozaj vieme zabrániť talianskemu scenáru? Náš sprievodca si je tým istý. Kľúčovým je podľa neho rešpektovanie pokynov zodpovedných, vrátane samospráv a poskytovanie starostlivosti prioritne len tým, ktorí pravidlá bezpodmienečne dodržiavajú.