vo februárových parlamentných voľbách na Slovensku bola naďalej, aj napriek rozmachu sociálnych sietí, pre väčšinu ľudí primárnym zdrojom politických informácií televízia.
Pre porovnanie – trikrát menej ľudí čerpalo správy o domácej politike zo spravodajských webov a šesťkrát menej ľudí zo sociálnych médií ako napríklad Facebook.
Vyplýva to z povolebnej analýzy organizácií MEMO 98 a GLOBSEC Policy Institute. Tá odpovedá aj na tieto otázky:
- Aké informácie mali voliči k dispozícii pri rozhodovaní?
- Aký vplyv mali tradičné médiá, weby a Facebook na voličov?
- Ktorí politici najúspešnejšie informovali?
- Kto najúčinnejšie dezinformoval?
- Aké témy ovládli politický diškurz?
- Komu drukovala dezinformačná scéna?
Aj napriek dezinformačným snahám, ktoré prichádzali od rôznych vnútorných aktérov – konšpiračných stránok či dokonca samotných politikov, mali slovenskí občania počas kampane dostatok kvalitných a rôznorodých informácií na kvalifikované rozhodovanie.
Podľa expertov k tomu prispeli mnohé diskusné či multimediálne formáty, ako aj analytický postoj viacerých online médií. Naopak, RTVS cez voľby zlyhala.
v čom pochybilo verejnoprávne médium?
RTVS si počas volieb nesplnila svoju verejnoprávnu funkciu. Zákonnú požiadavku nestrannosti totiž v kampani kompromitovala podporou strán vládnej koalície.
Isto, pred voľbami býva tlak politikov silnejší, no RTVS mu v tomto prípade (nie po prvý raz) podľahla. Viditeľné to bolo najmä v spôsobe prezentácie vtedajšej vlády, predovšetkým koaličnej Slovenskej národnej strany.
„Strana SNS Andreja Danka sa tešila nadštandardnej pozornosti v spravodajstve RTVS. V diskusnej relácii O 5 minút 12 bola dokonca najčastejším hosťom,“ upozorňuje riaditeľ organizácie MEMO 98 Rastislav Kužel, ktorý sa dlhodobo venuje pôsobeniu médií počas volebných kampaní na celom svete.
Rada pre vysielanie a retransmisiu zlyhanie RTVS zatiaľ nezaznamenala.
Branislav Bibel/SITA18. januára 2018 Bratislava: Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník počas rokovania Rady Rozhlasu a televízie Slovenska.
Podľa Kužela je škoda, že v čase, keď aj informačné prostredie na Slovensku „zasmraďujú“ rôzne dezinformačné naratívy, nemáme väčšiu oporu vo verejnoprávnom médiu, ktoré by malo byť nestranným a spoľahlivým zdrojom informácií.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.