po tom, ako sa v čínskych mestách začali uvoľňovať karanténne opatrenia a ľudia mohli začať slobodnejšie vychádzať von, miestne úrady zo všetkých kútov krajiny začali hlásiť rekordný počet žiadostí o rozvod. V niektorých provinciách sa na príslušných úradoch podľa čínskych médií tvoria rady a úradníci nestíhajú spracovávať denný nával nových žiadostí.
V Číne stačili dva mesiace domácej karantény na to, aby slová „v dobrom aj v zlom“ stratili na svojom pôvodnom význame.
Problém je, že zatiaľ nemáme okrem anekdot z Číny žiadne konkrétne štatistiky alebo štúdie, ktoré by nárast rozvodovosti dokázali lepšie vysvetliť.
Psychológovia pripúšťajú, že dlhodobá izolácia môže spôsobiť nárast napätia v partnerských vzťahoch. Páry sa náhle nemajú kam skryť pred problémami, ktoré vo vzťahoch doposiaľ ignorovali. To vedie k eskalácii konfliktov.
Podobná situácia sa môže už teraz diať aj na Slovensku. Po tom, ako sa prevádzky a rôzne služby zavreli a kto mohol, začať pracovať z domu, ľudia trávia väčšinu svojho času v spoločnosti svojich najbližších rodinných príslušníkov. Niekto dobrovoľne dodržiava odporúčanie na domácu karanténu a niekto len jednoducho nemá kam ísť. Tento režim sa môže v najbližších týždňoch dokonca sprísniť.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.