minister životného prostredia Ján Budaj podpísal iniciatívu na podporu Európskej zelenej dohody. Pridal sa tak k ďalším 13 ministrom životného štátov Európskej únie. Iniciatíva hovorí, že súčasťou hospodárskej obnovy by mal byť prechod na uhlíkovo neutrálnu a cirkulárnu ekonomiku.
Ministri vo výzve upozorňujú, že je potrebné zachovať si stanovené ambície v boji proti klimatickej zmene, medzi ktoré patrí cieľ dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050 či stanoviť si ambicióznejší cieľ pre rok 2030 v podobe zníženia emisií skleníkových plynov o 50 - 55 %.
Hlavnú úlohu pri hospodárskej obnove by mala zohrávať Európska zelená dohoda, ktorú už v decembri predstavila Európska komisia. Obsahuje rozsiahly balík opatrení na dosiahnutie uhlíkovej neutrality.
Vo výzve sa píše, že Európa by mala v tomto čase navýšiť investície „v oblastiach udržateľnej mobility, obnoviteľných zdrojov, renovácie budov, výskumu a inovácií, obnovy biodiverzity a obehovom hospodárstve“.
boj proti klimatickej zmene sa môže spomaliť
Pandémia COVID-19 pravdepodobne spomalí viaceré aktivity v boji proti klimatickej zmene. Europoslanec Michal Wiezik už hovorí o odložení stratégie pre udržateľnú produkciu potravín, stratégie v oblasti biodiverzity či ochrany lesov.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.