slovenské zdravotníctvo je dlhodobo kritizované. Pacientmi, lekármi a aj politikmi všetkých relevantných politických strán. Už pred príchodom pandémie koronavírusu slovenské zdravotníctvo po mnohých stránkach išlo na doraz. Problémy, ktoré bolo možné tlačiť pred sebou alebo kamuflovať, s nástupom koronavírusu v plnej nahote vystúpili na povrch.
Ale prečo je na tom naše zdravotníctvo tak zle? Rozhodne nie pre nedostatočný záujem zo strany politikov. Naopak, zdravotníctvo desaťročia patrí medzi najvyššie priority každej úradujúcej vlády. Možno teda nastal čas na zmenu prístupu. Namiesto politických experimentov by sa slovenskí politici mohli priamo inšpirovať krajinami, ktoré to robia lepšie.
slovensko medzi najhoršími v Európe
Inštitút INESS minulý mesiac zverejnil index s názvom Zdravie za peniaze 2020. V ňom na základe 23 ukazovateľov hodnotí kvalitu zdravotníctva v 25 štátoch, európskych členoch OECD vrátane Slovenska. Na čele rebríčka sú bohaté krajiny. Viac ako 90 zo 100 bodov získali Nórsko, Island, Švédsko, Dánsko, Írsko a Holandsko, na siedmom mieste skončilo Švajčiarsko s 89 bodmi. Slovensko spolu s Litvou skončilo na druhom najhoršom mieste, keďže obe krajiny dosiahli 50 bodov. Nepatrne lepšie na tom bolo Poľsko, ktoré sa umiestnilo s 52 bodmi jednu priečku nad Slovenskom. Najnižšiu kvalitu zdravotnej starostlivosti nájdeme v Lotyšsku.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.