kým školopovinné deti zatvorenými školami počas pandémie utrpia nielen vzdelaním, ale aj stratou budúcich príjmov, majetok seniorov môže dokonca vzrásť, no aj tak sú najväčšími obeťami súčasnej situácie.
Vyplýva to z analytického komentára, kde sa na dopady pozrel vedúci ekonomického výskumu Národnej banky Slovenska (NBS) Martin Šuster. Ten sa pozrel na tri skupiny: deti, pracujúcich a podnikateľov či seniorov. Pandémia dopadá na každú vekovú skupiny rôzne.
deti
Od marca do júna a od septembra zrejme až do konca kalendárneho roka. Toľko boli na Slovensku zavreté školy. Dokopy tak ide skoro o celý rok mimo školských lavíc. Po prvej vlne koronakrízy podľa dát rezortu vzdelávania nebolo do dištančnej formy výučby zapojených 7,5 percenta žiakov základných a stredných škôl a ďalších 18,5 percenta sa zapájalo len offline.
Navyše až 80 percent učiteľov sa „necítilo komfortne“ pri používaní online nástrojov na vyučovanie. Analytik Šuster uvádza dáta z Holandska, ktoré mapujú škody na tamojších žiakov a ktoré hovoria o tom, že efektivita vyučovania na diaľku bola taká, ako keby sa vôbec nevyučovalo.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.