jedným z takýchto liekov bol aj Ivermectin. Prvé správy o jeho účinkoch prenikli k nám z Nemecka. O jeho zavedenie do praxe sa usiloval spolu s inými odborníkmi aj doc. MUDr. Jozef Firment, PhD., hlavný odborník MZ SR pre anestéziológiu a intenzívnu medicínu. V týchto dňoch sa začal liek na Slovensko dovážať a v niektorých nemocniciach začali pacientov týmto liekom liečiť. Po čase by mal byť dostupný aj v lekárňach. Výhradne však len na lekársky predpis. O niekoľkých týždňov by sa mala verejnosť dozvedieť, či Ivermectin pomáha pri liečbe, alebo nie. Doc. MUDr. Jozef Firment, PhD., poskytol médiám obsiahli text, v ktorom vysvetľuje, ako tento liek funguje a ako ho odporúča používať.
čo to je Ivermectin?
Ivermectin (IVM) je antiparazitárny liek, pri ktorého zrode v roku 1975 bol výskum parazitológov Íra Williama C. Campbella a Japonca Satoshiho Ōmuru. Obaja vedci boli za túto prácu ocenení až po štyridsiatich rokoch v roku 2015 Nobelovou cenou za fyziológiu a medicínu. Pôvodne sa vyvíjal ako veterinárny liek, no čoskoro sa zistilo, že je bezpečný a účinný aj u ľudí.
Od polovice 80. rokov 20. storočia sa teda používa v liečbe rôznych parazitárnych ochorení aj u ľudí predovšetkým v tropických krajinách. Odvtedy sú skúsenosti s podaním takmer 4 miliárd dávok lieku. Ivermectin je polosyntetické makrocyklické laktónové antiparazitikum so širokospektrálnym účinkom proti hlístovcom, ktoré u nich vyvoláva chabú paralýzu väzbou na nervové centrá, kde sa viaže gama aminomaslová kyselina (GABA) ako neurotransmiter.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.