prezývku Nočné čarodejnice dostali odvážne sovietske pilotky od svojich nepriateľov. Nemeckí piloti tak vyjadrili svoj rešpekt k letkyniam 588. nočného bombardovacieho pluku, neskôr premenovaného na 46. gardový nočný bombardovací pluk s čestným označením Tamanský. V tejto jedinej čisto ženskej jednotke sa počas jej existencie vystriedalo 61 pilotiek a 63 navigátoriek.
Čisto ženský bol aj pozemný technický personál (99 vojačiek) a štáb spolu s politickými dôstojníčkami (24 žien). Pilotky nalietali cez 24 tisíc bojových letov. Množstvo letkýň dostalo metále, 24 z nich ocenili najvyšším vojenským vyznamenaním - Hrdina sovietskeho zväzu.
S myšlienkou založiť samostatnú ženskú leteckú jednotku prišla známa sovietska letkyňa Marina Raskovová. Raskovová bola letkyňa už pred vojnou a zúčastnila sa prvého diaľkového letu v Sovietskom zväze s čisto ženskou posádkou. Posádka sa po skončení letu stretla so samotným Stalinom, ktorý ich úsilie ocenil.
za Stalinom
V Sovietskom zväze sa ešte pred vojnou vytvorila ohromná rezerva žien s výcvikom v aerokluboch. Po napadnutí Sovietov chceli mnohé sovietske ženy bojovať so zbraňou v ruke, nielen byť zdravotné sestry alebo ošetrovateľky. Po útoku nacistického Nemecka sa Raskovová vybrala do Kremľa za Stalinom s kufrom plným listov od žien, ktoré chceli bojovať v kokpite lietadiel.
Stalin uvažoval: „Ste si vedomá, že nám budúce generácie neodpustia, že sme obetovali mladé dievčatá?“. Na čo mu odpovedala: „viete, ony ale aj tak budú utekať na front… a pochopte, bude len horšie, ak budú k tomu aj kradnúť lietadlá,“ odvetila Raskovová.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.