vakcíny, rovnako ako iné lieky, majú rôznorodý bezpečnostný profil. Vo všetkých prípadoch sa zvažuje pomer pridanej hodnoty a rizika. V niektorých kategóriách liekov tolerujeme aj pomerne závažné vedľajšie účinky (napr. pri cytostatikách), lebo cieľom je uchrániť pacienta pred smrteľným ochorením. Pre vakcíny akoby platili odlišné kritériá: ich bezpečnostný profil sa často medializuje a takmer výhradne v negatívnom zmysle.
hovorí sa o riziku penicilínu či antidepresív?
Pri prevencii vstupuje do hry pojem vzdialené nebezpečenstvo: nejaké ochorenie vnímame ako nie príliš hrozivé, pretože sa v našich zemepisných šírkach už buď vôbec nevyskytuje, alebo je veľmi zriedkavé. Je paradox, že mnohí ľudia stále vnímajú aj covid-19 ako neosobné riziko, a podľa toho sa aj správajú.
Od preventívnych prístupov podvedome očakávame, že nás nebudú otravovať vedľajšími účinkami, ale nás bez akýchkoľvek problémov uchránia pred nebezpečnými patogénmi. Je to podnikateľský prístup k vlastnému zdraviu: chceme maximálny zisk za minimálnu investíciu. Vakcíny z princípu biologického mechanizmu fungovania nezapadajú do ideálu preventívnej medicíny. Aj to je jeden z dôvodov, prečo nežiaduce účinky vakcín prebúdzajú emócie.
Nepamätám si, že by som v posledných rokoch registroval otvorenú kritiku na adresu antibiotík či antidepresív vzhľadom na množstvo nežiaducich reakcií, ktoré táto liečba so sebou prináša. Niektoré štúdie pritom ukazujú, že
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.