.konkrétne sú to Obnoviteľné zdroje a energetické siete, Zelená obnova budov, Udržateľná doprava, Dekarbonizácia priemyslu a Adaptácia na zmenu klímy. Okruhy spolu súvisia a platiť má zásada „výrazne nenarušiť”, teda šetriť životné prostredie. Transformácia má byť zelená, inteligentná a digitálna, projekty majú byť efektívne vrátane administratívy a dotknutých inštitúcií. Plán ráta s rastom zamestnanosti a s tým, že celý „cirkus“ bude nakoniec rentabilný.
už „len“ rozumne investovať
Europoslanec Michal Wiezik sa vyjadril, že plán je pripravený dobre a v súlade s líniou EÚ: „Konkrétne v kapitole zelená ekonomika s 37-percentnou alokáciou prostriedkov vidím viaceré prvky s potenciálom systematickej zmeny a dlhodobým ekonomickým aj ekologickým efektom.“
Poslanec za SaS a krajinný inžinier Radovan Kazda, naopak, nevidí v pláne obnovy zmysel, EÚ podľa neho nepotrebuje investičný stimul na pomoc s pomerne miernym prepadom zamestnanosti a hospodárstva.
Zelené Slovensko bude stáť vyše dve miliardy eur. Peniaze treba „iba“ rozumne investovať. V energetike sa plánujú používať obnoviteľné zdroje energie. Výroba čistej energie (elektrina a teplo) sa zabezpečí investíciami do nových výrobných kapacít, ako sú vodné a slnečné elektrárne, elektrárne na biomasu, vyrábať sa má aj vodík.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.