rok pandémie na Slovensku. Aké ponaučenie si z toho slovenské zdravotníctvo zobralo? Osem odborníkov zo zdravotníctva odpovedá na sedem otázok s cieľom zistiť, či sa nám podarilo využiť krízu na to, aby sme našli spôsob, ako zlepšiť zdravotníctvo. Odpovedajú dvaja exministri zdravotníctva, šéf súkromnej zdravotnej poisťovne, dvaja analytici, poslankyňa, členka predstavenstva súkromnej poisťovne a generálny riaditeľ súkromnej siete polikliník.
Prečítajte si 7. zo série článkov. Odpovedá exminister zdravotníctva Richard Raši.
Prečítajte si aj odpovede od:
- Rudolf Zajac, exminister zdravotníctva
- Martin Kultán, šéf poisťovne Dôvera
- Elena Májeková, členka predstavenstva UNION
- Dušan Zachar, INEKO
- Martin Smatana, analytik
- Andrea Letanovská, poslankyňa
vyzerá to tak, že postupne odznieva druhá vlna pandémie covid-19. Aké problémy odhalila a zvýraznila pandémia v našom zdravotníctve?
Iste má zmysel analyzovať slabé miesta zdravotníckeho systému, lebo vždy bude niečo v systéme najslabšie a práve to treba zlepšovať. Ale zdravotnícky systém v zásade v skúške koronou obstál. Zvládol reprofilizáciu tisícok lôžok, v reálnom čase boli v nemocniciach odstraňované úzke miesta zdravotnej starostlivosti a mnohí lekári a zdravotníci podávali až nadľudské výkony. Problematický bol manažment zdravotníctva – neschopnosť ministerstva priebežne zabezpečiť a usmerniť domácu liečbu pacientov s kovidom, čo by znížilo tlak na nemocnice, problémy pri umiestňovaní pacientov do nemocníc, keď boli niektoré nemocnice preplnené a iné mali prázdne lôžka, alebo možno najtypickejší príklad pandemický plán ministra Krajčího, ktorý samo ministerstvo porušilo snáď týždeň po jeho slávnostnom uvedení do života a odvtedy ho už nikdy nikto nedodržiaval.
hovorí sa, že kríza je zároveň príležitosťou. Využili sme krízu na zlepšenie nášho zdravotníctva?
Táto kríza ukázala, že koncepčne sme boli po materiálnej stránke slušne pripravení – doplniť bolo treba iba moderné pľúcne ventilácie, ktorých by sme bez pandémie až také množstvo reálne nepotrebovali. Čo nebolo dokonalé, boli niektoré procesy, počínajúc neschopnosťou pravdivo reportovať o nakazených a chorých, cez neschopnosť platiť zdravotníkom príplatky včas až po rezignovanie na akúkoľvek podporu ambulantnej liečby COVIDu.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.