Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Vicepremiér proti samosprávam

.daniel Antoni .slovensko

Kde bolo, tam bolo, schyľovalo sa v malebnej krajine k parlamentným voľbám. Predseda nemenovaného hnutia sľúbil voličom, že vyrieši pálčivú otázku. Sľúbil, že postaví mnohotisíc nájomných bytov pre bežných ľudí. Sľub na voličov zabral a Sme rodina sa stala druhou najsilnejšou stranou vládnej koalície. Posun nastal, keď nominanti Sme rodina predstavili novú legislatívu. Mnohých dvihlo zo stoličky, ale od jedu.

Vicepremiér proti samosprávam SITA/Kancelária Národnej rady SR

podpredseda vlády SR pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý spolu s ministrom dopravy a výstavby Andrejom Doležalom predložili zákony o územnom plánovaní a výstavbe, aby neutešený stav zlepšili, zrýchlili a znížili počet konaní. Nová legislatíva má za cieľ nahradiť starý stavebný zákon a priniesť nové nápady pre  územné plánovanie a povoľovací proces stavieb. Tretí Holého návrh sa venuje kompetenciám a organizácii vlády a štátnej správy. „Altruizmus“ nominantov Sme rodina však zatienila kritika z niekoľkých strán.

Návrhy týchto zákonov sú dôležitá a komplexná právna oblasť. Týkajú sa mnohých dotknutých účastníkov stavebného konania, či už ide o samosprávy,  úrady, ale aj stavebníkov či developerov. Prvá vážna výčitka na adresu návrhov zákonov je, že chýbala široká diskusia.

právny paškvil alebo zámer?

Podľa právničky Evy Kovačechovej z Via Iuris bola príprava nových zákonov neštandardná. Nebola zverejnená predbežná informácia na portáli slov-lex, ani sa nevyhotovil legislatívny zámer, ktorým by sa zaoberala vláda. Návrhy zákonov išli rovno do medzirezortného pripomienkového konania (MPK) a prekladateľ určil najkratšiu lehotu na pripomienkovanie, 15 pracovných dní. „Považujeme to za nehorázne pri takejto dôležitej legislatíve a takej zásadnej zmene, ako pripravil úrad podpredsedu vlády,” napísala právnička pre .týždeň. MPK sa končí 26. mája.

Podľa Holého kancelárie sa pri príprave vychádza z návrhov  zákonov a nadväzuje na návrhy zákonov, ktoré prešli už celým procesom a boli predložené na schválenie vláde. „Z týchto predpisov najmä v oblasti výstavby preberáme väčšinu vyrokovaných tém a oblastí. Zákony sa menia v súvislosti s navrhovaným ústredným orgánom štátnej správy, zvýšenou elektronizáciou a digitalizáciou procesov a ďalšou optimalizáciou konaní. Všetky priamo dotknuté skupiny však boli súčasťou pracovných rokovaní, ich podnety, ako aj všetky podnety zaslané na Úrad vlády sme vyhodnocovali a tie, ktoré sa ukázali ako dôvodné alebo ešte sa v procese prípravy k ním vrátime na základe pripomienok z MPK, budú aj zohľadnené a zapracované,” píše sa v stanovisku pre .týždeň. Zo stanoviska sme sa nedozvedeli, koľko všetky zmeny budú stáť. Lacné to nebude. 

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite