povodne a ochrana pred nimi je komplikovaná problematika. Odborníci sa však zhodujú, že nerešpektovanie prírody a zásahy do vodných tokov často prispievajú k obrovským materiálnym škodám a bohužiaľ aj k stratám na životoch. Práve rešpekt k vodným tokom a znalosti vody v krajine sú nutné.
Teoreticky je to veľmi jednoduché. Keď idem do prírody a prší, viem, že môžem zmoknúť. Keď hrozí v zime lavínové nebezpečenstvo, tak logika hovorí, že sa tam nepôjdem lyžovať. Rovnaké pravidlá by mali fungovať aj vo vzťahu k vodným tokom a výstavbe. Často (takmer vždy) však preváži finančný záujem developerov nad logikou. O megalomanských stavbách socializmu ani nehovoriac.
Všetky vodné toky majú svoj režim. Hladina sa počas roka mení a každý potok alebo rieka má svoju inundáciu, teda miesto, kde sa nepotrebná voda vyleje a kam vsiakne. Voda jednoducho potrebuje svoj priestor. A ľudia tento priestor narušujú po stáročia. Týka sa to nielen tečúcej vody, ale aj tej stojatej ako sú jazerá alebo močiare. Upravovať, regulovať a vysúšať bez rozmyslu je častý jav na Slovensku. A k tomu sme pridali stavby, či už rôzne vodohospodárske alebo samotnú výstavbu domov. Sami sme si zarobili na problém, často vlastnou hlúposťou a chamtivosťou.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.