v starom pieskovom lome neďaleko obce Nová Vieska pracujú zaprášení výskumníci. Každý rok hľadajú pozostatky pravekých zvierat. Lebo kým si tieto exponáty návštevníci každého veku môžu s nadšením poobzerať na výstave, treba ich najprv objaviť a vykopať z útrob Zeme.
Na palentologickom výskume tucet párov rúk odkrýva lopatami a rýľmi slovenský pravek. Paleontológia je veda, ktorá skúma skamenelé pozostatky dávnych zvierat.
Vedie to tu vyštudovaný paleontológ a geológ Martin Vlačiky, ktorý sa vyzná v pravekých zvieratách. Vysvetlil nám, čo tu hľadajú a prečo sa pozeráme na stenu vybagrovanej jamy. “Pred nami sú sedimenty, alebo uloženiny rieky, ktorá tu tiekla približne v dobe pred 2,6 miliónmi rokov. So sebou spolu so štrkom a pieskom doniesla skameneliny veľkých cicavcov,” vysvetlil nám na úvod.
šelma s najsilnejším stiskom aj zub mastodonta
Miestny kraj bol vtedy bohatý na zvieracie druhy, mnohé z nich sú vyhynuté a iné naopak, poznáme aj z našej doby. „Nálezy máme od od mastodontov, mamutov, nosorožcov, cez jelene, diviaky a hipariony (prakone) až po bobry a tapíry,” menuje Martin. „Našli sa aj mäsožravce, pár zubov šelmy agriotherium (pramedveď). Je to šelma, ktorá mala z historického hľadiska najsilnejší stisk čeľustí, doslova drvič kostí. V minulosti sme našli aj hyenu. Druhý najvýznamnejší nález je opica z rodu paradolichopithecus, ktorý sa podobal na paviána,” dodáva zanietenie.

BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.