pripravili sme na základe informácií od NCZI, ktoré sú publikované sumáre:
- príjmov do nemocníc,
- prepustení z nemocníc (vrátane úmrtí).
Následne dopočítali stavy v nemocniciach. Tak, aby to sedelo na dnešných 2945.
Vedieme aj pomerne zásadné diskusie so záchranármi a navrhujeme novinárom, aby podobné diskusie absolvovali a napísali, ako prebieha zvoz pacientov a ich (ne)triedenie.
Nie, sanitkári nevolajú po nemocniciach: kde je voľné miesto? Volajú zriadené a pracujúce dispečingy (na rozdiel od II. vlny) a tie ich nasmerujú do nemocníc, kde je ešte miesto. Sanitky nevozia pacientov domov a ani ich doma nenechávajú. Pacientov umiestňujú do nemocníc, ale nemusí to byť najbližšia nemocnica, a ani tá prvá indikovaná ako voľná nemusí mať v čase príjazdu miesto, následne sa vezie na základe inštrukcií od dispečingu do inej nemocnice. Sú to niekedy dlhé cesty, nie je to jednoduché.
Ale triáž (teda tá „vojenská“) vyzerá inak. A ani nestoja sanitky v radách pred nemocnicami, kde nie-a-nie vyložiť pacienta. Je to najskôr tak, ako povedal na tlačovej konferencii pán minister Lengvarský, od 35:30 min.
A bolo by mentálnemu zdraviu občanov prospešné, aby sme my analytici aspoň v niektoré vyjadrenia na dobre vedených tlačových konferenciách mali dôveru. Vlastné domnienky o triáži na urgentných príjmoch, na oddeleniach, na JIS, na UPV môžu znieť hrôzostrašne, nemusia sa zakladať na pravde a určite nie sú verným obrazom práce zdravotníkov. Za cenné vyjadrenia, rady a aj odpovede ďakujem záchranárovi pánovi František Majerský.
Pravdou zostáva, že ventilátor prežije menej ako 50% pripojených pacientov, ventilátor nie je pre pacienta žiaden zázrak, ale jedna z „konečných“ v reťazi možných procedúr v nemocnici. Dostáva sa na ne hlavne skupina neočkovaných.