letecká derniéra MiG-ov sa uskutočnila počas Medzinárodných leteckých dní SIAF 2022 v priestoroch Leteckej základne Malacky – Kuchyňa.
„V prospech ochrany vzdušného priestoru SR odviedli MiG-y počas dlhých rokov pre naše ozbrojené sily dobrú službu. Celkovo s nimi naši piloti nalietali vyše 20240 hodín pri plnení množstva cvičných a operačných úloh. Pre SR však neexistuje žiadna perspektíva použitia techniky sovietskeho typu v budúcnosti. Táto technika nie je kompatibilná s našimi spojencami v NATO a nie je možné ju modernizovať, pričom jej prevádzkyschopnosť a bojaschopnosť je ovplyvňovaná nízkou spoľahlivosťou,“ uviedol minister Naď s tým, že udržanie požadovanej miery spôsobilosti, pri zachovaní súčasného stavu, by bolo z dlhodobého hľadiska personálne aj ekonomicky veľmi náročné.
Uzemneniu MiG-ov predchádzalo podpísanie dohody medzi Slovenskom, Českom a Poľskom o ochrane vzdušného priestoru Slovenskej republiky, ktorú budú od 1. septembra 2022 do 31. decembra 2023 zabezpečovať české a poľské vzdušné sily. Práve Česko (so stíhačkami Gripen) a Poľsko (so stíhačkami F-16) dočasné vyplnia spôsobilosť, ktorú Slovensko opäť plnohodnotne nadobudne po dodaní stíhacích lietadiel F-16 zo strany USA.
V rámci delenia ČSFR, ako aj deblokácie ruského dlhu bolo na Slovensko v 90. rokoch dodaných celkovo 24 kusov jednomiestnych a dvojmiestnych MiG-ov. Lietadlá MiG-29 prešli čiastočnou modernizáciou v rokoch 2004-2006, keď boli vybavené vyspelejšími komunikačnými a navigačnými prostriedkami a systémami kompatibilnými s technikou NATO. Technická životnosť 11 lietadiel MiG-29, ktoré majú aktuálne OS SR vo výzbroji, končí v rozmedzí rokov 2029 – 2035.
Rezort obrany bude naďalej rokovať so spojencami, ako efektívne využiť vyradené stíhačky MiG-29.
Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.