návrhy na zmenu paragrafu 363 z dielne poslancov minulý týždeň v parlamente neuspeli. „Poslanci, ktorí v parlamente hlasovali proti jednému návrhu a pri druhom zvolili obštrukciu, ignorujú nielen vlastný sľub z programového vyhlásenia vlády, ale aj názor 25-tisíc občanov, ktorí podpísali našu výzvu,” uviedla riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková. Ak sa súčasná menšinová vláda chce podľa nej naďalej nazývať protikorupčnou, musí o tom presvedčiť verejnosť.
Podľa výkonnej riaditeľky organizácie Via Iuris Kataríny Batkovej súčasné znenie paragrafu dáva generálnemu prokurátorovi príliš širokú a silnú právomoc zasiahnuť do akéhokoľvek trestného stíhania ešte pred tým, ako sa dostane na súd. „Generálny prokurátor používa paragraf 363 netransparentne a nepredvídateľne,” skonštatovala a tým, že okrem zmeny paragrafu je potrebné zúžiť aj právomoci generálneho prokurátora pri jeho používaní. „Dôvodom pre zrušenie právoplatného rozhodnutia generálnym prokurátorom by malo byť iba podstatné pochybenie, ktoré mohlo ovplyvniť rozhodnutie vo veci,“ dodala Batková.
Paragraf 363 Trestného poriadku umožňuje generálnemu prokurátorovi zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta v prípravnom konaní, ak ním bol porušený zákon.
Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.