spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v októbri medziročne stúpli o 14,9 %. Ide stále o najvyššiu úroveň za posledných viac ako 22 rokov. V septembri to bol medziročný rast o 14,2 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.
Najväčší vplyv na celkovú infláciu majú dynamicky rastúce ceny v dvoch odboroch, a to potraviny s nealko nápojmi a bývanie s energiami, ktoré tvoria takmer polovicu výdavkov domácností. Potraviny boli medziročne drahšie o 26,8 %, aj nealkoholické nápoje rástli dvojciferným tempom už štvrtý mesiac.
Najzásadnejší vplyv z hľadiska tempa zdražovania a váhy vo výdavkoch domácností malo zvýšenie cien chleba a obilnín, mäsa ako aj mlieka, syrov a vajec, ich ceny sa medziročne posunuli nahor od 27 % do 30 %. Spomedzi šiestich potravinových tovarových skupín najvýraznejší percentuálny rast vykazujú už viac ako pol roka oleje a tuky, aktuálne boli o polovicu drahšie ako pred rokom, ale ich vplyv vo výdavkoch je najmenší. Zelenina bola o štvrtinu drahšia ako v októbri pred rokom.
Výrazný vplyv na infláciu má od začiatku roka zvýšenie cien v odbore bývanie a energie, kde medziročný rast sa už štvrtý mesiac pohybuje nad úrovňou 16 %, v októbri o 16,4 %. Posledných päť mesiacov pod vplyvom približujúcej sa zimnej sezóny v tejto zložke rastú najmä ceny pevných palív, aktuálne sú o 41,5 % vyššie ako pred rokom. Zvýšili sa tiež ceny tepelnej energie o 18,5 %. Imputované nájomné, ktoré je odrazom rastu cien stavebných materiálov, zmiernilo medziročný nárast pod hodnotu 18 %.
Vyššie ceny v odbore doprava dlhodobo podporované najmä drahšími pohonnými hmotami v októbri mierne znížili dynamiku nárastu v porovnaní s minulým rokom na 20,4 %. Z ostatných odborov si spotrebitelia priplatili aj za noviny, knihy a kancelárske potreby, stravovanie a ubytovacie služby, osobnú starostlivosť, ale aj za poistenie, odevy a obuv.
Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.