sadzby trestov v slovenskom trestnom zákone sú variabilné a sudcom dávajú možnosť zohľadniť všetky okolnosti v konkrétnom prípade. Výrazné zníženie trestov, či dokonca podmienečné tresty za ekonomickú trestnú činnosť by mohlo byť v rozpore s medzinárodnými záväzkami. V statuse na sociálnej sieti to uviedla Nadácia Zastavme korupciu v reakcii na výrok predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára (Sme rodina), ktorý pre Denník N povedal, že sa na Slovensku uplatňujú privysoké tresty za ekonomické trestné činy a mali by sa znížiť.
Ako ďalej uviedli, je nesprávne meniť trestnú politiku štátu bez nevyhnutnej analýzy dopadov. „Borisovi Kollárovi odporúčame, aby sa Slovensko snažil priblížiť vyspelej Európe v oblastiach ako zdravotníctvo, školstvo, či ľudské práva menšín, kde zaostávame celé roky. K tomu sa totiž prihlásil aj vo vládnom programe. Jeho snaha o zmenu trestného zákona v čase, keď sú dvaja ľudia z prostredia jeho strany obvinení, je navyše ukážkovým príkladom konfliktu záujmov,“ pokračovala nadácia s tým, že by chceli Kollárovi pripomenúť, že podľa výpovedí viacerých bývalých verejných funkcionárov, ale aj podľa právoplatných rozsudkov bolo Slovensko skôr mafiánskym, než právnym štátom.
Boris Kollár sa pre Denník N vyjadril, že by sme mali mať sadzby porovnateľné s Rakúskom, Českom, Poľskom a Nemeckom. „Pokiaľ spáchate trestný čin, mali by ste zaň niesť primeraný trest a nie drakonický. Pokiaľ niekoho zabijete autom, mali by ste dostať rovnaký trest v Rakúsku, Česku, na Slovensku,“ uviedol Kollár a pokračoval s tým, že keď sa „hrabeme do jadra Európskej únie, tak doň poďme, ale nastavme si všetko rovnako. Nemôžeme mať také drakonické tresty, ničiť ľudí a rozbíjať im rodiny. Som aj za to, aby sme ľuďom nedávali 12 rokov za dva-tri jointy.“
Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.