Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Do roku 2023 vstupujeme s nádejou na pozitívne zmeny v školstve

.tasr .slovensko

Uviedol to Ján Horecký s tým, že sa spúšťa napríklad reforma poradenského systému, zvyšujú sa platy učiteľov a potravinové pásma na stravovanie detí.

Do roku 2023 vstupujeme s nádejou na pozitívne zmeny v školstve SITA/Branislav Bibel

do roku 2023 vstupujeme s nádejou na pozitívne zmeny v rezorte školstva. Uviedol to dočasne poverený minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Ján Horecký s tým, že sa spúšťa napríklad reforma poradenského systému, zvyšujú sa platy učiteľov a potravinové pásma na stravovanie detí. TASR o tom informoval odbor komunikácie a marketingu rezortu školstva.

Reforma systému poradenstva a prevencie má zabezpečiť koordinovanú a komplexnú starostlivosť o deti a žiakov. Výsledkom majú byť efektívnejšie a komplexnejšie poradenské služby. Postupné zavádzanie reformy poradenského systému do praxe sa začalo 1. januára. Zmena prináša vznik dvoch druhov zariadení, vymedzenie ich činností, personálneho zabezpečenia a úpravy ich právneho postavenia.       

„Predovšetkým však pomôže deťom a rodičom, aby bolo pre nich poradenstvo logisticky ľahšie dostupné. Rodičia a školy budú mať lepší prehľad, do akého centra ich dieťa patrí. Zámerom reformy je, aby sa pod hlavičku jednej poradne dostali viacerí odborníci, ako napríklad logopédi, špeciálni pedagógovia, psychológovia, sociálni pedagógovia či liečební pedagógovia. Tí môžu dieťa ďalej odporučiť do špecializovaných centier poradenstva a prevencie, ak to bude vyžadovať situácia,“ uviedol Horecký. Systém bude pozostávať z podporných úrovní, ktoré na seba nadväzujú v piatich stupňoch a budú vzájomne spolupracovať. 

Najdostupnejšie služby, ako napríklad prevenciu, budú poskytovať pedagógovia v rámci podpornej úrovne prvého stupňa priamo na školách. Druhý stupeň bude predmetom činnosti školského podporného tímu (asistenti, logopédi, špeciálni pedagógovia), ktorý bude zodpovedný za nastavovanie a realizáciu stratégií na podporu rozvoja detí a preventívnych programov na školách. Podpornú úroveň tretieho a štvrtého stupňa budú realizovať centrá poradenstva a prevencie, ktoré nahradia doterajšie centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie. U detí, ktoré budú potrebovať náročnejšiu a špecifickejšiu odbornú pomoc, bude prostredníctvom piateho stupňa poradenského systému k dispozícii špecializované centrum poradenstva a prevencie namiesto doterajšieho centra špeciálno-pedagogického poradenstva. 

Od 1. januára sa zároveň zvyšujú platy pedagogických a odborných zamestnancov o desať percent a od 1. septembra to bude o 12 percent. Tarifné platy nepedagogických zamestnancov sa od 1. januára zvýšili o sedem percent a od 1. septembra to bude o desať percent. 

Vstup do nového roka prináša aj zvýšenie finančných pásiem v zariadeniach školského stravovania. Pôvodne boli v platnosti tri finančné pásma, od 1. januára je v platnosti päť nových finančných pásiem. Zmena nastala aj pri dospelých stravníkoch. Zamestnanci škôl, školských zariadení a iné fyzické osoby sú po novom súčasťou finančných pásiem „B“, ktoré sú oproti bežným finančným pásmam „A“ zvýšené zhruba o 20 percent, a to z dôvodu možnosti zvýšenia hmotnosti mäsovej zložky v rámci hlavných jedál. 

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite