Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Mikulec vyhlásil, že Slovensko zachováva svoj postoj ohľadom ochrany vonkajších hraníc EÚ

.tasr .slovensko

Dočasne poverený minister vnútra pripomenul, že ministri členských krajín EÚ sa spoločne zhodli na potrebe zmien v oblasti vízovej politiky, na revízii suspenzného mechanizmu, teda dočasného pozastavenia vízového režimu pre niektoré tretie krajiny.

Mikulec vyhlásil, že Slovensko zachováva svoj postoj ohľadom ochrany vonkajších hraníc EÚ SITA/MV SR/Vladimír Benko

slovensko si pri debatách o migrácii zachováva svoj kontinuálny postoj, ktorým je potreba prísnejšej ochrany vonkajších hraníc EÚ. Uviedol v piatok dočasne poverený minister vnútra SR Roman Mikulec po dvojdňovom zasadnutí Rady EÚ pre spravodlivosť a vnútorné záležitosti v Bruseli. Informuje o tom spravodajca TASR. 

Mikulec pripomenul, že ministri členských krajín EÚ sa spoločne zhodli na potrebe zmien v oblasti vízovej politiky, na revízii suspenzného mechanizmu, teda dočasného pozastavenia vízového režimu pre niektoré tretie krajiny. Zhodu našli aj v potrebe pozastavenia výnimiek bezvízového styku v prípade potreby, ak niektorá z tretích krajín poruší nastavené pravidlá.  

V bezvízovom režime s EÚ je 61 tretích krajín; rada ministrov súhlasila s tým, že bude potrebné identifikovať prioritné.

Jasná zhoda bola aj na potrebe harmonizácie vízovej politiky EÚ s krajinami západného Balkánu. V problematike nelegálnej migrácie bola podčiarknutá potreba úzkej spolupráce s tretími krajinami pôvodu a tranzitu a tiež jasný spoločný postup v boji proti prevádzačom.

Mikulec svojich rezortných kolegov v Bruseli informoval o kontinuálnom postoji slovenského rezortu vnútra. Zdôraznil, že dôležité je posilnenie riadenia vonkajších hraníc EÚ, čo je podľa jeho slov aj postoj krajín Vyšehradskej štvorky (V4), ako aj väčšie zapojenie agentúry Frontex či odstránenie kontrol na vnútorných hraniciach. Tie by mali byť až krajným riešením. 

Rada ministrov podporila význam efektívnych návratov utečencov bez nároku na azyl, čo je nevyhnutné pre fungovanie dôveryhodnej migračnej politiky.

Ministri vnútra a spravodlivosti EÚ sa venovali aj bezpečnostným aspektom v súvislosti s ruskou vojnou proti Ukrajine a s tým spojenou bezpečnostnou situáciou v Moldavsku. EÚ a Moldavsko sa na spolupráci v oblasti riadenia hraníc a bezpečnosti dohodli vlani v júli.

Mikulec dodal, že v nadväznosti na rokovania ministrov vnútra sa v piatok konalo plenárne zasadnutie Centra podpory EÚ pre vnútornú bezpečnosť a riadenie hraníc, na ktorom sa zúčastnila aj moldavská ministerka vnútra Anna Revencová. Témou tohto podujatia bola výmena poznatkov a posilnenie strategických a odborných znalostí EÚ a Moldavska v oblasti boja proti organizovanej trestnej činnosti a terorizmu.

Minister vnútra SR v bilaterálnom dialógu s Revencovou vyjadril podporu a solidaritu Moldavsku. 

Podľa jeho slov piatkové zasadnutie upozornilo na existujúce hrozby na vonkajších hraniciach EÚ, ktorým musia všetky členské štáty v EÚ venovať pozornosť v záujme zachovania bezpečnosti v celej Únii.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite