v porovnaní s rokom 2021 získalo azyl o šesť osôb menej, pričom v danom roku bolo žiadateľov 370. Doplnková ochrana bola v roku 2021 poskytnutá 13 osobám. Vyplýva to zo Súhrnnej správy o stave plnenia úloh, zámerov a cieľov migračnej politiky Slovenskej republiky spolu so správou o činnosti Riadiaceho výboru pre migráciu, integráciu a inklúziu cudzincov za roky 2021 a 2022, ktoré dnes vzala na vedomie vláda. Predkladateľom materiálu je Ministerstvo vnútra (MV) SR.
Špecifickou výzvou predošlého roka bol vojenský konflikt na Ukrajine, v dôsledku čoho Slovensko čelilo mäsovému príchodu utečencov, prevažne ukrajinskej štátnej príslušnosti. V dôsledku toho boli príslušné útvary štátnej správy a samosprávy, ale aj mimovládne a medzinárodné organizácie mimoriadne zaťažené. „V dôsledku toho bolo potrebné realizovať opatrenia hospodárskej mobilizácie, a to najmä vecné plnenia s ohľadom na potrebu zabezpečenia ubytovania cudzincov, organizáciu dopravného a zdravotníckeho zabezpečenia," uviedlo MV SR.
„Pri napĺňaní zámerov migračnej politiky sa primerane uplatňujú princípy aktívnej účasti na úlohách Európskej únie v oblasti kontroly hraníc, prisťahovalectva a azylu, ústavnosti a zákonnosti, suverenity, regulácie migrácie, dodržiavania ľudských práv a slobôd, flexibility a zákazu diskriminácie," skonštatovalo ministerstvo v materiáli. „Realizácia migračnej politiky je založená na koordinovanom postupe štátnych orgánov, orgánov miestnej štátnej správy a samosprávy a predpokladá široké zapojenie mimovládnych a ďalších organizácií pôsobiacich v tejto oblasti," uviedol ďalej rezort vnútra.
Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.