Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

7 zaručených a overených tipov pre správnu starostlivosť o pleť v zime!

.sponzorované .promotion

Zima klope na dvere a po období teplejšej jesene prichádzajú dni, keď teploty klesnú a vonku začne byť naozaj chladno. Suchý vzduch, mráz a vietor, to všetko spôsobí vašej pokožke poriadne problémy. Ako s tým bojovať? Tu sú overené rady!

7 zaručených a overených tipov pre správnu starostlivosť o pleť v zime! getty images

1. hydratácia pleti je základ

Pleť v zime čelí nepriaznivým vplyvom suchého vzduchu vonku aj vo vnútri. To je rizikové pre vysušovanie, podráždenie a olupovanie kožných buniek.

Základom je preto hydratácia. Na tento účel si vyberte krémy, ktoré sú bohaté na hydratačné zložky typu kyselina hyalurónová, glycerín, arganový alebo jojobový olej. Tiet udržia vlhkosť v pokožke, takže bude dlhodobo hydratovaná a pružná.

Okrem toho nezabúdajte tiež piť veľa vody a bylinných čajov, ktoré pomáhajú hydratovať organizmus zvnútra. V pitnom režime v zime by nemali chýbať zelený a biely čaj, no napríklad aj harmanček, mäta, levanduľa a nechtík. Všetky tieto rastliny totiž obsahujú látky s komplexnou pomocou práve počas zimy.

2. nezanedbávajte pravidelné čistenie pleti 

Druhou dôležitou oblasťou je čistenie pleti. Možno sa vám v zime zdá, že sa toľko nepotíte, no opak je pravdou. Aj v zime je čistenie dôležité, najmä pre odstránenie odumretých buniek, ktoré môžu upchávať póry a spôsobiť napríklad akné.

Uprednostnite hydratačné čistiace prostriedky, ktoré neobsahujú agresívne látky, ale skôr tie prírodné, napríklad ako aloe vera, glycerín a ceramidy.

Tieto pôsobia tak, že zaisťujú, že pleť zostane aj v zime zostane čistá a dostatočne chránená, pričom nepôsobia proti tým zložkám, ktoré by prirodzene mala obsahovať. Pri čistení nezabudnite, že aby bola jeho účinnosť maximálna, treba pleť čistiť ráno aj večer. Iba tak zostane celých 24 hodín  v optimálnej kondícii.

3. ochrana pred slnkom nesmie chýbať ani v zime 

Ľudia často zabúdajú na to, že slnko môže byť v zime škodlivé rovnako, ako v lete. Platí to v horských oblastiach a na miestach s vysokým odrazom slnka od snehu, keďže UV žiarenie nie je vôbec závislé od toho, aká je okolitá teplota.

Naopak, sneh a ľad výrazne zvyšujú odrazovú schopnosť slnečných lúčov, čo môže bez dostatočnej ochrany spôsobiť poškodenie pleti.

Preto aj v zime nezabúdajte používať krém s ochranným faktorom SPF a to aspoň 30. Iba vtedy je vaša pleť chránená pred UVA a UVB žiarením, ktoré prispieva k predčasnému starnutiu a vráskam. Nezabudnite aplikovať ochranný krém na všetky časti tela, ktoré budú vystavené slnku, vrátane tváre, uší alebo rúk.

4. masky na pleť? Áno, cez deň aj v noci

Nielen v zime, ale prakticky po celý rok, by malo byť súčasťou starostlivosti o pleť aj používanie pleťových masiek. Najdôležitejšie sú hydratačné, ktoré sú plné vyživujúcich zložiek typu avokádový olej, med či kyselina hyalurónová.

Tieto dokážu preniknúť do hĺbky kože a účinne ju hydratovať. Okrem hydratácie je dôležitá aj výživa, na čo tiež slúžia na to určené masky.

Ideálne je, ak obsahujú peptidy, ceramidy či vitamíny, ktoré stimulujú produkciu kolagénu. Pokiaľ na svojej pleti vidíte aj prvé vrásky, zamerajte sa na masky obsahujúce antioxidanty, napríklad vitamín E alebo zelený čaj. Tieto látky poskytujú ochranu pred voľnými radikálmi a pomáhajú regenerovať poškodenú pokožku.

5. keď už nie vonku, tak optimálna klíma aspoň doma 

Keď vonku klesnú teploty alebo mrzne, prirodzenou reakciou je vykúrenie interiéru. To však spôsobuje suchosť vzduchu, na čo reaguje aj pokožka. Výsledkom sú suché a popraskané pery a predovšetkým suchá a veľmi podráždená pleť.

Riešením je preto zmierniť vykurovanie a naopak, zvlhčiť vzduch vnútri. Pokiaľ teda ešte nemáte doma zvlhčovať, najvyšší čas si jeden zaobstarať.

Ak nemáte možnosť použiť zvlhčovač, skúste alternatívne riešenia, napríklad umiestnenie otvorených nádob s vodou alebo mokrých uterákoch na vykurovacích telesách či voľne v priestore. To pomôže zvýšiť vlhkosť vzduchu, vďaka čomu zabránite negatívnemu pôsobeniu príliš horúceho vzduchu na pokožku a pery.

6. nezabúdajte vyživovať pleť aj zvnútra 

Všetci vieme, že vzhľad a stav pleti odrážajú stav vnútra organizmu, pričom v zime to platí ešte viac. Ak ide o výživu, práve tu má zásadný podiel jedálniček, pričom v zime by mal obsahovať najmä ryby, ovocie, zeleninu, semiačka a orechy.

Tieto potraviny obsahujú najmä omega-3 kyseliny a minerály, ktoré dokážu pleť zásobiť živinami a tiež ju dostatočne a dlhodobo hydratovať.

Veľmi dôležité sú aj vitamíny, najmä A, C a E, keďže najlepšie pomáhajú bojovať proti voľným radikálom a posilňujú obranyschopnosť pokožky. Špeciálne v zime má zmysel aj dopĺňanie vitamínu D, takže do jedálnička by ste mali zaradiť okrem spomínaných potravín aj vajcia, pečeň a koncentrovaný rybí tuk.

7. najdôležitejšia rada? Trpezlivosť a pravidelnosť

Zmeny v starostlivosti o pleť a výsledky, ktoré prichádzajú s nimi, si vyžadujú čas. Zima dnes síce nie je taká krutá, ako kedysi, no výkyvy počasia sú presne to, čo môže narúšať akúkoľvek koncepčnosť. Dôležitá je trpezlivosť a pravidelnosť.

Dajte svojej pleti čas, aby sa prispôsobila všetkým vyššie spomínaným opatreniam. To, čo fungovalo v lete, nemusí v zime. Alebo môže, no nie ihneď.

Rady, ako sa starať o pleť v zime, vychádzajú vždy z toho, že všetky zmeny či kozmetika musia pôsobiť určitý čas. Platí to obzvlášť v prípade používania prírodnej kozmetiky, kde jednotlivé zložky pomáhajú až pri pravidelnom a dlhodobom používaní. Nepanikárte preto a radšej si všímajte každú pozitívnu zmenu!

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite