Kataster zohráva kľúčovú úlohu pri správe vlastníckych práv k realitám na Slovensku. Evidencia všetkých nehnuteľností a pozemkov na území krajiny je nevyhnutným nástrojom pri overovaní vlastníctva, poskytovaní hypotekárnych úverov či vydávaní stavebných povolení. Situácia však zasiahne rôzne časti trhu odlišne. Inak sa dotkne fungovania sekundárneho trhu alebo už skolaudovaných developerských projektov a inak rozostavaných projektov a novostavieb. Podrobnosti o tom, ako výpadok katastra nehnuteľností ovplyvní konkrétne procesy na realitnom trhu, objasňuje Martin Škodáček z Proxenty.
Realitné portfólio skúseného developera zahŕňa projekty v rôznom štádiu realizácie - od skolaudovaných rezidencií až po tie, ktoré sú zatiaľ len v podobe návrhov na papieri.
„Developeri a realitné kancelárie dnes čelia neistote a predlžovaniu procesov, čo môže v konečnom dôsledku spomaliť transakcie na trhu a zvýšiť náklady. V Proxente však aktuálne hľadáme rýchle a efektívne riešenia, aby sme našim klientom zabezpečili bezproblémový priebeh kúpy bytu vo všetkých našich projektoch.“ uviedol Martin Škodáček, riaditeľ developmentu skupiny Proxenta.
Skolaudované projekty sú na kataster odkázané najviac
Výpadok katastra, podľa slov developera, v súčasnosti najviac komplikuje predaj dokončených a skolaudovaných rezidenčných bytov a nehnuteľností na sekundárnom trhu. V portfóliu Proxenty ide o exkluzívne projekty Kesselbauer a Vila Biela, situované v prestížnej bratislavskej mestskej časti Staré Mesto.
Problém nastáva pri prepise vlastníctva na nového majiteľa nehnuteľnosti, ako aj pri čerpaní hypotekárnych úverov. Banky totiž aktuálne nemôžu podávať návrhy na vklad záložného práva ani overovať údaje v katastri, čo ovplyvňuje samotné čerpanie úverov.
„Aj keď v našich prestížnych projektoch v centre Bratislavy zostáva už len niekoľko voľných bytov, budeme klientom vychádzať v ústrety čo najviac. Nastavíme podmienky tak, aby maximálne zohľadňovali súčasnú situáciu,“ zdôrazňuje Škodáček.
Nehnuteľnosti vo výstavbe výpadok nepocítia
Projekty vo výstavbe výpadok katastra vôbec neovplyvňuje, nakoľko v tejto fáze do procesu predaja bytov nevstupuje.
„Štandardne to u nás prebieha tak, že klientovi po zaplatení rezervačného poplatku byt rezervujeme na 30 dní. Následne je potrebné uhradiť 20 % z ceny bytu a podpísať zmluvu o budúcej kúpnej zmluve. Zvyšných 80 % z ceny sa dopláca pri kolaudácii nehnuteľnosti, väčšinou z hypotekárnych úverov. Pri rozostavaných projektoch sa tak klienti nemusia obávať žiadnych komplikácií, pretože dáta či výpisy z katastra nie sú potrebné," vysvetľuje Škodáček.
Developer Proxenta má aktuálne vo výstavbe projekt Stockerka, ktorý sa nachádza v pokojnom prostredí Devínskej Novej Vsi, pričom kolaudácia je naplánovaná na rok 2026. “Pri Stockerke sme už koncom minulého roka prišli s benefitom nulového rezervačného poplatku, aby sme eliminovali tlak na našich klientov. Nový byt si tak každý môže do konca februára rezervovať bez akéhokoľvek rizika,” dodáva Škodáček z Proxenty.
Bytov z papiera sa výpadok katastra nedotýka vôbec
Na trhu sú aktuálne k dispozícii aj byty, ktoré sa nachádzajú vo fáze predpredaja, teda ešte len na papieri. Takéto investičné príležitosti často prinášajú výhodné cenové ponuky alebo iné zaujímavé benefity. Podobný projekt nájdete aj v portfóliu Proxenty – Slovenka v Banskej Bystrici. Je zaujímavý nielen pre budúcich obyvateľov, ale predovšetkým pre investorov, ktorí si aktuálne môžu zabezpečiť prednostné právo na kúpu bytu. Realít vo fáze predpredaja sa súčasný stav s nefunkčným katastrom vôbec nedotýka, čo ich robí ešte atraktívnejšími.
„Situácia s pádom systému katastra je síce zmätočná a zatiaľ presne nevieme, čo najbližšie dni a týždne prinesú, za Proxentu však môžeme sľúbiť, že klient sa bude môcť na nás ako developera spoľahnúť, či už bude mať záujem o hotový skolaudovaný byt, alebo si vyberie z projektov vo výstavbe. Podmienky budeme upravovať podľa aktuálneho vývoja situácie tak, aby kúpa vášho vysnívaného bývania prebehla hladko a férovo,“ uzatvára za Proxentu Škodáček.
O spoločnosti Proxenta
Ako developer pôsobí Proxenta na trhu od roku 2013 a patrí medzi desiatku najväčších hráčov v oblasti realitného developmentu. V roku 2021 získala spoločnosť prestížne ocenenie Developer roka.
Proxenta je investičná skupina, ktorá zhodnocuje finančné prostriedky investorov prostredníctvom dlhových a majetkových cenných papierov, ktoré sama emituje. V posledných rokoch zaznamenala vôbec najväčší rast vo svojej histórii a má všetky predpoklady, aby v nastolenom trende úspešne pokračovala aj v ďalšom období.