kde na Slovensku ešte nájdete dobrý sneh?
Aj keď sa sneh na mnohých slovenských kopcoch začína topiť, stále existujú miesta, kde môžete zažiť kvalitné jarné lyžovanie.
„Aj keď som momentálne bez snowboardu, tak za mňa Donovaly. Bol som sa minule pozrieť a svah vyzeral slušne na teploty a situáciu so snehom, akú máme. Dokonca chalani urobili park, kde sa dá zabaviť, zaskákať skoky a grindovať raily,“ hovorí snowboardista Samuel Sakál, člen Zväzu slovenského lyžovania.
Katarína Pitoňáková, snowboardcrossárka, odporúča strediská vo Vysokých Tatrách: „Za mňa určite Štrbské pleso a Tatranská Lomnica. Vďaka svojej polohe a nadmorskej výške si udržujú dobré snehové podmienky dlhšie.“
Za zmienku stojí aj Bachledka Ski & Sun, kde od decembra 2024 funguje prvé Národné tréningové centrum žiactva pre rozvoj mladých lyžiarskych talentov na oddelenej zjazdovke.

Medzi ďalšie slovenské strediská, ktoré sa zvyčajne tešia dlhšej sezóne, patrí najväčšie stredisko Jasná s traťami vo vyšších polohách Chopku, ale tiež Veľká Rača, ktorej severné svahy dlhšie udržia kvalitný sneh. Kubínska hoľa vďaka svojej polohe a dobrému zasnežovaniu tiež ponúka solídne podmienky aj na jar, podobne ako menšie, ale spoľahlivé stredisko Roháče-Spálená s kvalitným jarným snehom.
pre koho sú vhodné slovenské kopce?
Pre začiatočníkov a rodiny s deťmi sú ideálne Donovaly so širokými modrými zjazdovkami a detským parkom Funpark. Ski Tále ponúka miernejšie svahy a priateľskú atmosféru, zatiaľ čo menšie stredisko Ski Čičmany láka na pozvoľné svahy. Ski Krušetnica je ideálna pre začiatočníkov vďaka nepreplneným zjazdovkám.
Pokročilí lyžiari ocenia Jasnú v Nízkych Tatrách s rôznorodými zjazdovkami a freeridovými zónami, Vysoké Tatry (Tatranská Lomnica) s dlhými a technickými zjazdovkami, alebo Veľkú Raču s rôznymi typmi terénov.
Náročnejší lyžiari si prídu na svoje na Štrbskom Plese s náročnejšími čiernymi zjazdovkami, na severnej strane Chopku v Jasnej so strmými svahmi, alebo na športových tratiach s prudkým sklonom v Kubínskej holi.
kde sa lyžuje dlhšie v okolitých krajinách?
Ak sa sneh na Slovensku topí príliš rýchlo, naši lyžiarski reprezentanti odporúčajú pozrieť sa za hranice.
V Českej republike ponúka zvyčajne najdlhšiu lyžiarsku sezónu Špindlerův Mlýn. Najvyššie položené české stredisko Praděd sa tiež pýši dlhou sezónou, podobne ako Klínovec s dobre upravovanými zjazdovkami aj v jarnom období.
Poľsko láka lyžiarov na vyššie položené svahy v Tatrách v okolí Zakopaného, na modernizované stredisko Szczyrk s kvalitným zasnežovaním, alebo na vysokohorské lyžovanie s naturálnym snehom na Kasprowym Wierchu.
„Podľa mňa Hintertux v Rakúsku. Kedysi bol otvorený celý rok, ale už to nebude až také isté, keďže ľadovce sa topia,“ vysvetľuje Samuel Sakál. Katarína Pitoňáková pridáva: „Rakúsko - Hintertux je jediný rakúsky ľadovec s celoročným lyžovaním.“
Ďalšie rakúske tipy pre jarnú lyžovačku zahŕňajú ľadovec Stubai s kvalitným jarným snehom, Kitzsteinhorn v Kaprune s ľadovcovým lyžovaním do neskorej jari, Sölden s dvoma ľadovcami a dlhou sezónou, a Obertauern, ktorý vďaka svojej polohe má dlhú zimnú sezónu.
„Taliansko - Passo Stelvio. Tam sa každoročne začína crossová príprava na prvom snehu,“ odporúča Katarína Pitoňáková, členka Zväzu slovenského lyžovania. V Taliansku stojí za zmienku aj Livigno s dlhou sezónou vďaka vysokej nadmorskej výške, Cervinia/Zermatt s prepojením na švajčiarsky Zermatt a lyžovaním aj v lete, a Val Senales s ľadovcovým lyžovaním v Južnom Tirolsku.

„Švajčiarsko - Saas-Fee,“ radí Katarína Pitoňáková. Zo švajčiarskych stredísk vyniká aj Zermatt s celoročným lyžovaním pod Matterhornom, St. Moritz s dlhou sezónou vo vysokých polohách a Engelberg-Titlis s ľadovcovým lyžovaním.
zahraničná lyžovačka pre bežných Slovákov: výhody a náklady
Oplatí sa slovenskému lyžiarovi vycestovať za snehom do zahraničia? Naši reprezentanti sa zhodujú, že áno, no odporúčajú dobrú prípravu.
„Určite si viete nájsť aj menej náročnejšie strediská na cenu, nie tak známe, ale musíte hľadať. Rakúsko a Taliansko by som prirovnal ku Jasnej s cenami. Lyžovačka je kvalitnejšia v zahraničí,“ hovorí Samuel Sakál, ktorý však priznáva, že Švajčiarsko je cenovo náročnejšie: „Švajčiarsko je o dosť drahšie. My keby sme sa rozhodli ísť na Nový Zéland alebo do Austrálie, tak cenovo to vyjde veľmi podobne ako keby sme išli do Švajčiarska.“
Katarína Pitoňáková dodáva praktické rady: „Ak si človek správne naplánuje dovolenku, vie si užiť zahraničné lyžovanie za cenu porovnateľnú s drahšími slovenskými strediskami, najmä ak využije lacnejšie ubytovanie, akcie na skipasy alebo cestuje mimo hlavnej sezóny.“
Ako výhody lyžovania v zahraničí uvádza „lepšie podmienky, dlhšiu sezónu a väčšie a rozmanitejšie strediská.“ Medzi nevýhody podľa nej patria „vyššie náklady, dlhšie cestovanie či možno aj jazyková bariéra.“
Jarná lyžovačka teda stále ponúka veľa možností pre milovníkov zimných športov, či už zostanú na Slovensku alebo sa vydajú za snehom za hranice. Hlavné je dobre si naplánovať výlet, skontrolovať aktuálne podmienky v jednotlivých strediskách a potom si užívať posledné zjazdy sezóny na kvalitnom snehu.