Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Štatistika vs. realita

.inzercia .promotion

Na Slovensku žije oficiálne 777 ľudí infikovaných HIV, z toho je 81 chorých na AIDS. To je štatistika. Príbehy KONKRÉTNYCH ľudí túto štatistiku napĺňajú.

Štatistika vs. realita

Mnohí z nich neviedli rizikové správanie a mysleli si, že sa ich HIV netýka.

To je realita.

Roman, Alena, Pavel a ďalší.....

Roman sa nakazil, keď mal trvalý vzťah. Mal priateľku, s ktorou plánoval budúcnosť. Keď začal mať nevysvetliteľné zdravotné problémy, náhodou si nechal urobiť testy, ktoré potvrdili HIV.

Alena stretla sympatického muža, ktorý pravdepodobne o nákaze ani sám nevedel. To, že je HIV pozitívna sa snaží maximálne tajiť, pretože sa bojí stigmatizácie.

Pavel pracoval v úspešnej IT firme. Hoci bol profesionálom vo svojom odbore, keď doniesol do práce potvrdenie, že je HIV pozitívny, prístup kolegov ho zaskočil. Šéf rozoslal všetkým zamestnancom email s Pavlovými osobnými údajmi a nariadením, aby sa každý, kto s ním prišiel do styku, nechal vyšetriť.

A mnoho ďalších prípadov, ako napríklad veriaca dievčina zo Slovenska, ktorá mala svoj prvý pohlavný styk až počas svadobnej noci. Práve vtedy ju nakazil jej manžel, ktorý predtým niekoľko rokov žil v USA a o tom, že má HIV, ani netušil.

Na Slovensku sú ľudia s HIV tak stigmatizovaní, že nie je možné získať ich osobné príbehy na kameru, dokonca ani v prípade, že nebude vidieť ich tváre.

Stigmatizácia trápi pacientov s HIV viac ako samotná infekcia

Liečba sa síce zmenila, čo však stagnuje, je prístup spoločnosti. HIV je vnímané ako „ochorenie homosexuálov“, za ktoré si „každý môže sám“ a bežných ľudí sa netýka. Naopak, pacienti by sa mali hanbiť. V skutočnosti sa však k súdom upriamujú ľudia, ktorí majú málo informácií alebo sú skreslené.

Na Slovensku bol prenos infekcie HIV homosexuálnym stykom zaznamenaný v 62,7 % prípadov, 24,1 % infekcií bolo prenesených u heterosexuálov.1 K nákaze môže dôjsť rôznymi spôsobmi a chorých vonkoncom nemožno škatuľkovať.

Liečba HIV významne pokročila

Dobrou správou pre pacientov je, že antiretrovirálna liečba HIV v posledných rokoch významne pokročila. Súčasné možnosti modernej medicíny dokonca HIV/AIDS posúvajú z kategórie smrteľných ochorení medzi chronické a pacienti môžu mať zachovanú kvalitu života aj niekoľko desaťročí od stanovenia diagnózy. Dostupná liečba HIV infekcie je bezpečnejšia a pri pravidelnom dozore a dodržiavaní odporúčaní lekára má pacient kvalitu života porovnateľnú ako človek bez infekcie. Navyše pri zodpovednom užívaní liekov je riziko prenosu infekcie nižšie.

Rúcanie bariér

Odstránenie stigmatizácie ľudí žijúcich s HIV si kladie za hlavný cieľ občianske združenie Dom svetla Slovensko: ,,Pre HIV pozitívnych je viac ako nejaké vnímanie “ochorenia” zaťažujúca stigmatizácia. Súčasná liečba dokáže udržať kvalitu života, ale nedokáže ochrániť pred ľudskou hlúposťou. Často potom obavy z diskriminácie ovplyvnia rozhodnutie nepodstúpiť testy HIV, aj keď sme si vedomí rizika, že sme sa mohli nakaziť.“ upozorňuje vedúci Domu svetla Slovensko, Miloš Štefančík.

Skutočnosť, že nie každý pacient vie o tom , že je infikovaný HIV, však nie je jediným rizikom, ktoré je priamym dôsledkom nedostatočnej spoločenskej osvety. Pán Štefančík si zo svojej praxe spomína napríklad na smutný príbeh stavebného robotníka, s ktorým kolegovia/kamaráti odmietli spolupracovať, keď sa dozvedeli, že je HIV pozitívny. Zúfalstvo ho dohnalo až k samovražde.

Pre zmenu vnímania HIV/AIDS je dôležitá edukácia už od detstva, aby si ľudia uvedomili, že pacienti trpiaci týmto ochorením nestrácajú na kvalite a nie sú bytostne nebezpeční pre svoje okolie. Dôležité je aj poznanie, že HIV/AIDS nie je vecou úzkej ohraničenej skupiny, ale týka sa celej spoločnosti.

SK/HIVP/0002/15

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.posledné
.neprehliadnite