smart riešenia sa zatiaľ v slovenských mestách objavujú len sporadicky – niekde skúšajú elektromobily, inde inteligentné osvetlenie alebo semafory. Ide však zatiaľ len o akúsi „súťaž krásy“, ktoré mesto bude mať ako prvé najnovšie technologické vychytávky. Chýba zmysluplný a koncepčnejší prístup v nasadení technológií, ktorý by obyvateľom priniesol celkovú vyššiu kvalitu. Problémom je aj projektový manažment – mestským úradom žiaľ chýbajú odborníci, schopní manažovať veľké komplexné projekty.
O to cennejšia je skúsenosť vyspelých samospráv. Prístup OECD predstaví riaditeľ Útvaru mestskej politiky Rudiger Ahrend a konkrétne poznatky prinesú manažéri z britského Bristolu a viedenskej mestskej agentúry TINA Vienna. Slovenský pohľad budú reprezentovať primátori dvoch najväčších miest – Ivo Nesrovnal z Bratislavy a Richard Raši z Košíc.
Niet pochýb, že ani inteligentné technológie automaticky nezmenia atmosféru v meste a ľudia sa nestanú spokojnejšími a aktívnejšími. Technológie sú základom funkčnej a efektívnej infraštruktúry, no tá by mala byť základom pre zlepšovanie na všetkých úrovniach. Jednoducho povedané: mesto je systém, organizmus, ktorý má vonkajšie a vnútorné orgány. Ideálne je, ak sú všetky smart a pracujú na tom, aby bola spokojná väčšina obyvateľov mesta.
Tento trend rozvíja koncept happy city, ktorý sa šíri sa severnou Amerikou a západnou Európou. Špičkové technológie považuje za samozrejmosť, zameriava sa aj na kvalitu urbanizmu, verejných plôch a kreatívnych priestorov. Na konferencii ho predstavia urbanisti Ulrik S. Nielsen z dánskeho štúdia Gehl Architects a Peter Gero, známy z pôsobenia v nemeckom Hamburgu. O konkrétnom riešení bude hovoriť primátor Miroslav Kollár, ktorý si predsavzal vytvoriť z Hlohovca ukážkové slovenské happy city.