no najlepšie sa k svojmu organizmu zachováme, ak zalovíme v našich vodách a hlavne ovocie a zeleninu budeme jesť sezónne a hlavne lokálne. Veď možností tu na to máme habadej, napríklad aj v sieti supermarketov BILLA, kde pod hlavičkou Slovenskej farmy nájdete ovocie, zeleninu, ale aj mäso 100-percentne slovenského pôvodu.
pôda na juhu má slnečný šmrnc
Na juhu Slovenska v okrese Komárno sú ideálne klimatické podmienky na pestovanie ovocia a zeleniny. Svoje o tom vedia aj v rodinnej firme Záhradkárske služby Paulis v Marcelovej, kde na pulty predajní BILLA denne dodávajú sladkú kukuricu, melóny, ale aj tekvice, papriku či paradajky. Ráno úrodu pozbierajú na poliach, počas dňa vytriedia a pobalia, no a navečer už putuje do skladov. Na druhý deň si ju zákazníci môžu kúpiť na pultoch označenú logom Slovenská farma. Rovnako z juhu Slovenska pochádzajú aj paradajky od výrobcu Green Coop zo Zlatnej na Ostrove. Nielenže sú chuťovo také, aké poznáme ešte zo záhrad našich starých rodičov, ale dokonca sa pestujú ekologicky v moderných skleníkoch a bez postrekov, iba použitím biologickej ochrany.
sladučké priamo zo stromu
Drobné červené ovocie, ale i jablká, slivky, nektárinky či broskyne pestuje až 17 pestovateľov na celkovo 818 hektároch pre ovocinársku spoločnosť Boni Fructi z Dunajskej Lužnej. Vyše polovicu tejto plochy tvoria jablkové sady so zhruba 25 odrodami jabĺk pod vlastnou značkou Dobré jablká. A že sú naozaj dobré, o tom svedčí aj fakt, že napríklad jablko Evelina, ktoré je na trhu len päť sezón a z toho už trikrát získalo ocenenie slovenské jablko roka, je u zákazníkov vysoko obľúbené a chodia sa naň pýtať.
najobľúbenejšie zo slovenskej zeme
Na Slovensku patria medzi najpredávanejšie poľnohospodárske plodiny zemiaky. Na zemiakových poliach rodinnej farmy Agromačaj v Pustých Úľanoch každoročne zozbierajú 35-tisíc ton ich úrody v desiatich rozličných odrodách na 5-tisíc hektároch pôdy. Túto populárnu plodinu pestujú Mačajovci už skoro tridsať rokov a okrem dlhoročných skúseností a lásky k pôde, disponujú aj skvelými technológiami na pestovanie. Okrem zemiakov pestujú aj kapustu, cesnak a cibuľu, ktorej ročne vyprodukujú až 20-tisíc ton.
podpora lokálnych produktov je dobrá pre krajinu
Asi najväčšou výhodou konzumácie lokálneho ovocia a zeleniny je to, že vďaka našej malej krajine môžu byť čerstvo odtrhnuté plody na pultoch za menej ako 24 hodín. Zelené stromy, sady a záhrady sú tiež pozitívnym prínosom pre našu atmosféru. Za každým jabĺčkom či zemiakom vidíme prácu konkrétneho človeka, ktorý sa o ne s láskou staral a prihováral od maličkého semienka až po plod. Keď si v supermarkete kúpime ovocie a zeleninu od „našich“ farmárov, nielen, že budeme vedieť čo jeme a od koho, ale podporíme aj regionálnu zamestnanosť a peniaze, ktoré za tovar zaplatíme, ostanú doma.