o tom, že zateplenie domu má množstvo výhod už asi nikto nepochybuje. Problém nastane, ak sa pustíte do vlastnoručného zatepľovanie, no nevykonáte ho správne. Vtedy vás môžu nepríjemne zaskočiť napríklad vlhké fľaky, plesne či pukliny na stenách. Ak však použijete kvalitné materiály, dodržíte základné rady a budete sa vyvarovať častých chýb, prekvapenia nehrozia. Prečítajte si, ako zvládnuť svojpomocné zateplenie domu.
Zateplenie domov je dnes bežnou stavebnou úpravou, ktorá dokáže zlepšiť komfort bývania v mnohých smeroch. V zime zabraňuje únikom tepla, v lete prehrievaniu, funguje ako zvuková izolácia, zabezpečuje požiarnu bezpečnosť a chráni pred vlhkosťou. Pokiaľ sa chystáte svoj dom zatepliť sami, mali by ste si na kvalite izolácie záležať, aby ste si mohli dlhé roky užívať len výhody zateplenia.
vhodný materiál je základom úspechu
Vari najzásadnejšou súčasťou projektu je správny výber izolácie. Rozhodne sa neoplatí šetriť na materiáloch, ale vybrať si kvalitu. Okrem toho by ste si mali premyslieť, aký primárny a tiež sekundárny účel má izolácia spĺňať - či chcete len zabrániť únikom tepla, alebo aj zlepšiť akustiku či požiarnu bezpečnosť.
Zamerajme sa však na najbežnejší dôvod zatepľovania, ktorým je tepelná izolácia. Pri rodinných domoch priemerne až 30 % celkových tepelných strát tvoria straty tepla cez nezaizolovanú (alebo zle zaizolovanú) strešnú konštrukciu a cez obvodové steny. Pri výbere materiálu by ste mali sledovať dva parametre, a to súčiniteľ tepelnej vodivosti a tepelný odpor. Zvýšenie tepelného odporu dosiahneme výberom produktu s nižším súčiniteľom tepelnej vodivosti λ a zvýšením hrúbky tepelnej izolácie. Čím je tepelný odpor izolácie vyšší, tým lepšie tepelne izoluje.ľahké a funkčné zateplenie vďaka minerálnej vlne alebo polystyrénu
Polystyrén je spolu s minerálnou vlnou najčastejšie používaným materiálom na zateplenie fasády. Zateplenie polystyrénom je výborná voľba kvôli jeho vynikajúcim tepelnoizolačným vlastnostiam a dobrej cene. Sivý polystyrén GREYWALL sa pýši súčiniteľom tepelnej vodivosti λ031, najnižším spomedzi tradičných zatepľovacích materiálov. Výhodou zateplenia polystyrénom je aj nová ekologická služba – Zber odrezkov polystyrénu, ktorá značne mení zaužívané skládkovanie nespotrebovaného stavebného materiálu.Moderným, ekologickým a funkčným riešením, ktoré pretrvá je tiež zateplenie izolačnými materiálmi z minerálnych vlákien. Ak chcete vašej fasáde zabezpečiť izoláciu s výbornými tepelno-izolačnými vlastnosťami, ochranu proti požiaru, hluku aj paropriepustnosť, siahnite po sklenej vlne ISOVER Clima 034. Jej výhodami je aj nízka hmotnosť, až polovičná v porovnaní s bežnou fasádnou minerálnu vlnou, väčšia plocha dosky a nepochybne aj jednoduchá inštalácia. Pozrime sa na to, ako zatepliť fasádu.
ako na to?
Na začiatku je nutné poriadne očistiť povrch fasády od špiny a prachu a skontrolovať rovinnosť podkladu vodováhou. Okrem nej budete potrebovať aj meter, latu, nôž a pílku.
Izolačné dosky nalepíte celoplošne. V prípade potreby môžete jednotlivé dosky narezať nožom či pílkou. Tento postup opakujte na celej fasáde.
Po zatvrdnutí lepidla dosky prebrúste, aby bol ich povrch hladký. Po zatvrdnutí lepidla sa môžete pustiť do kotvenia dosiek k podkladu. V niektorých prípadoch nie je nutné dosky kotviť. Najskôr navŕtajte otvory pre budúce hmoždinky. V priemere sa používa jedna hmoždinka na jednu fasádnu dosku.
Následne naneste vrchnú armovaciu vrstvu a zapracujte výstužnú mriežku. Po zaschnutí armovacej vrstvy naneste povrchovú omietku. Podrobnejší návod s ukážkami nájdete v tomto videu o zatepľovaní fasády minerálnou vlnou.