Základnou úlohou pokynu stop loss je obmedzenie strát. V skutočnosti teda ide o maximálnu stratu, ktorú investor chce dosiahnuť (a je schopný akceptovať) pri danom obchode (či už sa jedná o nákup, alebo predaj).
● Čo je to stop loss?
● Typy pokynov stop-loss
● Umiestňovanie stop lossov
● Ak má investor v úmysle použiť pokyn stop loss, mal by si položiť nasledujúce otázky:
Výhody použitia príkazu stop loss
Význam príkazov stop-loss v obchodovaní
používanie stop lossov v obchodovaní na finančných trhoch
Ak ste nováčik na finančných trhoch, pravdepodobne sa čudujete, čo znamená pojem stop loss. To je však základný obchodný pokyn, ktorý je nevyhnutný pre zdravý money manažment pri obchodovaní. Základnou úlohou pokynu stop loss je obmedzenie strát. V skutočnosti teda ide o maximálnu stratu, ktorú investor chce dosiahnuť (a je schopný akceptovať) pri danom obchode (či už sa jedná o nákup, alebo predaj).
čo je to stop loss?
Čo je Stop Loss? Stop loss pokyn výrazne obmedzujú emócie, ktoré sprevádzajú rozhodnutia pri obchodovaní. Tieto pokyny obzvlášť užitočné v situáciách, keď z rôznych dôvodov obchodník nemôže neustále monitorovať a kontrolovať svoje otvorené pozície.
typy pokynov stop-loss
Existuje viacero druhov pokynov na obmedzenie strát, tzv. stop lossov.
V závislosti od postoja brokera, ktorý môže, alebo nemusí zaručiť existenciu takejto objednávky, rozlišujeme medzi:
● Garantovaný stop loss
● Negarantovaný stop loss
V závislosti od režimu vykonania pokynu:
● Normálny stop loss
● Trailing stop (tzv. posuvný, alebo plávajúci stop loss)
V závislosti od povinnosti zaplatiť za stop loss:
● Stop loss s poplatkom
● Stop loss zadarmo
V závislosti od minimálnej vzdialenosti medzi cenou aktíva a príkazom stop loss:
● Stop loss s minimálnou vzdialenosťou
● Stop loss bez minimálnej vzdialenosti
umiestňovanie stop lossov
Je samozrejmé, že každý investor chce profitovať z obchodovania. Je však veľmi dôležité, aby obchodníci pochopili, že obchodovanie na trhoch nie je len o dosahovaní ziskov, ale straty sú tiež nevyhnutnou súčasťou obchodovania. Práve preto je potrebné svoj kapitál chrániť pomocou používania stop lossov.
Ak má investor v úmysle použiť pokyn stop loss, mal by si položiť nasledujúce otázky:
● Aká je maximálna strata, ktorú by som mohol akceptovať pre tento obchod?
● Aká je bežná volatilita (cenové pohyby) pre inštrument, na ktorom obchodujem?
● Aký druh stop lossu je najvhodnejší pre moju obchodnú stratégiu?
● Aká je moja obchodná stratégia?
Na prvý pohľad sa tieto otázky môžu zdať triviálne, ale často ich začínajúci obchodníci ignorujú tým, že ich trading pripomína skôr hazard a gambling, čo nevyhnutne vedie k stratám.
Niektorí obchodníci zadávajú stop loss podľa kapitálu, ktorý majú (určité percento disponibilných finančných prostriedkov, ktoré si môžu dovoliť stratiť), zatiaľ čo iní pomocou špecifických indikátorov technickej analýzy (napr. Indikátor ATR).
výhody použitia príkazu stop loss
Hlavnou výhodou príkazu stop loss je, že jeho umiestnenie a používanie nič nestojí. Prípadnú províziu si ponechá broker (ak sa jedná o stop loss za poplatok) len vtedy, ak je dosiahnutá cena stanovená stop lossom a pozícia je uzavretá. To je dôvod, prečo by mohli byť pokyny stop loss považované aj za akýsi druh poistenia pri obchodovaní na trhoch.
Druhá výhoda spočíva v tom, že príkazy stop loss umožňujú rozhodovanie bez tlaku emócií špecifických pre obchodovanie. To znamená, že si môžete stop loss nastaviť hneď pri otvorení obchodu a vtedy ešte nie ste v strate. Vaše rozmýšľanie je preto očistené o prípadné emócie, ktoré vždy nastupujú, keď investor dosahuje stratu.
Zároveň pri použití príkazov stop lossu nemusíte neustále kontrolovať svoje pozície. Ak nastane stop loss, vaša pozícia bude automaticky uzatvorená, aj keď nemáte zapnutú platformu na obchodovanie.
V neposlednom rade tento typ pokynu pomáha obchodníkom implementovať efektívne stratégie riadenia peňazí (money manažment) a zároveň ich ľahko využívať.
význam príkazov stop-loss v obchodovaní
Ako už bolo zdôraznené v tomto článku, použitie príkazov stop-loss v obchodovaní je nevyhnutné pre efektívne riadenie peňazí (money manažment) pri obchodovaní. Stop lossy však nemôžu zaručiť ziskovosť vašej stratégie, pretože to záleží na celkovom nastavení stratégie, alebo vášho obchodovania. Stop lossy vám však pomôžu zminimalizovať stratu, čo je kľúčový aspekt kvalitného obchodovania.
Viac sa dočítate TU.