obmedzenia nechali stopu aj v spolužití
Pandémia koronavírusu je veľkým testom nielen pre ekonomiku či zdravotníctvo, ale aj pre medziľudské vzťahy. V dôsledku pandemických opatrení trávia ľudia oveľa viac času doma s partnermi a rodinou. Pandemické opatrenia určujú, kde, s kým a akým spôsobom môžu občania tráviť svoj voľný čas. Stretávame sa s prípadmi, keď blízke vzťahy trpia v dôsledku odlúčenia a nedostatku osobného kontaktu. Radikálne obmedzenia a nútené spoločné trávenie času majú však často aj negatívny vplyv na partnerské vzťahy a vzájomné spolužitie. Práve v takýchto extrémnych situáciách dochádza k prirodzenému vývoju a usporiadaniu medziľudských vzťahov, čo môže skončiť buď ich upevnením, alebo rozpadom.
V Číne a Taliansku bol v roku 2020 zaznamenaný nezvyčajne vysoký počet žiadostí o rozvod v porovnaní s uplynulými rokmi. Úrady ako dôvod uvádzali najmä nútené spolužitie manželov počas lockdownu a s tým spojený nárast konfliktných situácií.
rozvodovosť na Slovensku
Napriek tomu, že pandémia zasiahla aj Slovensko a dal by sa očakávať nárast rozvodovosti aj u nás, tieto predpoklady sa zatiaľ, našťastie, nepotvrdili. Skúmaním relevantných údajov o vývoji rozvodovosti na našom území sa zaoberalo Analytické centrum Ministerstva spravodlivosti SR. Za kalendárny rok 2020 potvrdilo zníženie počtu návrhov na rozvod z 11,6 tisíca na takmer 10,4 tisíca, t.j. pokles o 10,6 percenta v porovnaní s rokom 2019. Mierne klesajúci trend rozvodovosti na Slovensku síce sledujeme už od roku 2010, no podľa Ministerstva spravodlivosti SR uvedený pokles nemusí nevyhnutne znamenať stabilizáciu inštitútu manželstva na našom území.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.