pri správnom separovaní sa dá recyklovať donekonečna a navyše to znamená menšiu záťaž pre prírodu. Zatiaľ ho ako cenný zdroj vnímajú hlavne veľké firmy, o pár mesiacov sa to vďaka novému zálohovému systému stane realitou aj pre bežných ľudí.
Z pohľadu piva predaného v obchodoch sú plechovky na Slovensku dlhodobo najobľúbenejším obalom. Ľudia ich oceňujú pre mnohé ich výhody. Expertízy Prazdroja potvrdzujú, že rozhodnutie o výbere balenia vo veľkej miere závisí od príležitosti, na ktorú spotrebiteľ pivo chce. „Slovensko je v predaji baleného piva špecifické. Zatiaľ čo v Česku si pivo v plechovke kúpi len každý piaty zákazník, na Slovensku je to každý druhý. Vlani sme v tomto type obalov predali 49 % našej celkovej produkcie,“ vysvetľuje Martin Grygařík, obchodný riaditeľ Plzeňského Prazdroja Slovensko. Vysoký záujem Slovákov o plechovky by mal ísť ruka v ruke so správnym zaobchádzaním s prázdnymi obalmi. Napriek tomu, že ide o jeden z najobľúbenejších obalov, len málo ľudí si uvedomuje, akou cennou surovinou naozaj sú. Hliník, z ktorého sú vyrobené, sa totiž dá recyklovať prakticky donekonečna, a to bez dopadu na jeho kvalitu.
z odpadu cenný zdroj
Obalové témy sú v pozornosti pivovarníkov z Prazdroja už dlhšiu dobu. Uvedomujú si, že okrem piva tvoria veľkú časť ich podnikania práve obaly. V prípade plechoviek už podnikli viacero konkrétnych krokov, vďaka ktorým je dopad tohto obalu na prírodu nižší. Okrem toho, že znižujú ich gramáž, zameriavajú sa aj na zvyšovanie pomeru recyklátu v hliníku, z ktorého sú plechovky vyrobené. Už dnes je na úrovni zhruba 40 % a toto číslo plánujú do budúcna ďalej zvyšovať. „Tak, ako v prípade čapovaného piva nejde len o produkt, ale o pivný zážitok, aj pri balenom pive je to podobné. Vnímame, že sme zodpovední nielen za kvalitu nášho produktu, ale aj za obal, v ktorom ho ponúkame. V znižovaní podielu recyklátu chceme pokračovať, keďže plechovka vyrobená z recyklátu má až o 80 % nižšiu uhlíkovú stopu a na jej výrobu postačí len 5 % energie oproti plechovke vyrobenej z primárneho materiálu,“ vysvetľuje David Kovář, obchodný riaditeľ pre maloobchod a obchodné reťazce, Plzeňský Prazdroj Slovensko.
Ako dodal, v znižovaní dopadov na prírodu významne pomôže aj nový zálohový systém, ktorý je plánovaný od nového roka. Práve vďaka nemu sa potenciál hliníka ako cennej suroviny bude využívať naplno. Doteraz časť z neho kvôli nesprávnemu separovaniu končila na skládkach. Od januára sa to zmení a Slováci odovzdávaním plechoviek do zberných automatov tak prispejú nielen k čistejšej prírode, ale aj k zníženiu uhlíkovej stopy. „Veríme, že Slováci uvítajú možnosť vrátiť plechovky do predajní a dať im tak nový život. Zálohový systém sprístupní možnosť prakticky nekonečnej recyklácie bez dopadu na kvalitu hliníka. A z plechovky tak bude znova môcť byť plechovka,“ vysvetľuje Martin Grygařík. Kým teraz sú najdôležitejšími kolieskami v recyklačnom kolotoči primárne výrobcovia, od januára to bude inak. Spustením nového systému zálohovania na plechovky a PET fľaše sa Slovensko zaradí medzi krajiny, ktoré umožňujú svojim obyvateľom žiť udržateľnejšie. Prazdroj tento systém od začiatku diskusií podporuje prostredníctvom Slovenského združenia výrobcov piva a sladu, ktoré je jedným zo zakladateľov Správcu zálohového systému.
plzeňský prazdroj slovenskoZálohovanie v kocke
nižšia záťaž pre prírodu
Podpora nového zálohového systému je v súlade s podporou cirkularity obalov, ktorá je pre Prazdroj jednou z kľúčových priorít a zároveň tvorí jeden z pilierov novej stratégie udržateľnosti. Spoločnosť ju napriek kríze ohlásila minulý rok. Dobrým príkladom cirkularity obalov sú tiež vratné fľaše. Tie možno naplniť opakovane a sú tak obalom najviac šetrným k prírode z pohľadu uhlíkovej stopy. Skúsenosti pivovarníkov ukazujú, že vratnú sklenenú fľašu je možné naplniť opakovane, a to až 17-krát. Aby bol ich dopad na prírodu ešte nižší, pivovarníci sa na vratných sklenených fľašiach Pilsner Urquell zbavili hliníkových fólií. Od marca tohto roka značka odstránila hliníkové fólie a plastové nálepky, ktoré nahradila papierovými etiketami. Vďaka tomu, že sú všetky časti sklenenej fľaše úplne recyklovateľné, dochádza k úspore 100 ton odpadu ročne.
Článok vznikol v rámci projektu #EkoSpolu, ktorý prináša Plzeňský Prazdroj Slovensko s cieľom informovať o znižovaní dopadov podnikania na životné prostredie.
- Smerovanie Plzeňského Prazdroja Slovensko v oblasti udržateľného rozvoja určuje stratégia udržateľnosti Na budúcnosť 2030.
- Okrem dosiahnutia uhlíkovej neutrality vo výrobe piva do roku 2030 bude Prazdroj využívať výlučne obnoviteľnú energiu, redukovať produkciu plastov a pozíciu lídra si chce udržať aj v šetrení s vodou. Zodpovedný prístup k výrobe uplatňuje aj pri propagácii produktov, podporuje rozvoj regiónov, v ktorých pôsobí a usiluje sa čo najefektívnejšie nakladať s prírodnými zdrojmi. To všetko reprezentuje aj hlavné motto stratégie – Na budúcnosť!