„Každá úspešná cesta začína správnym rozhodnutím – my na našej fakulte naučíme študentov ovládať materiály a oni tak budú mať možnosť ovládať celý svet. Naučíme ich rozumieť metalurgickým a iným procesom, vďaka čomu budú ďalej napredovať informačné technológie aj automobilový priemysel. Naučíme ich, prečo je dôležitá recyklácia. Nachádzame sa v smart období a keď hovoríme o IT, o robotizácii a digitalizácii, aj tieto zariadenia je nutné z niečoho vyrobiť. Väčšina kovov je však už prakticky vyťažená,“ hovorí dekanka fakulty Iveta Vasková.

Fakulta patrí medzi najprogresívnejšie na Slovensku aj vďaka výskumným témam projektov, ktorým sa na nej vedci venujú. „Rovnako ako vo vzdelávaní aj vo vedeckom výskume sa zameriavame na potreby praxe. Dôraz sa tu kladie na moderné technológie a inovácie v priemysle, ale aj na environmentálnu problematiku. FMMR participuje na mnohých významných projektoch napríklad v oblasti vodíkových technológií, nanotechnológií, výroby inteligentných batérií pre elektromobily, zelených technológií,“ dodáva Iveta Vasková
Jedným z projektov je napríklad Výskum variability vlastností produktov vyrábaných z kompozitných materiálov aditívnymi technológiami z kompozitných materiálov a plastov. Aditívne technológie patria do oblasti digitálneho priemyslu a predstavujú spôsob výroby rôznych produktov vo vrstvách využitím technológie 3D tlačiarne na základe 3D počítačového modelu. Prvá výroba aditív sa sústredila na výrobu z polymérnych materiálov. Dnes sú 3D tlačiarne schopné pracovať s kompozitnými práškami, rôznymi druhmi kovov, plastmi, keramikou, pieskom, ale aj biologickým materiálom. Tento rozsah použitých materiálov spolu s rozvojom aditívnych výrobných technológií umožňujú využívať hotové produkty v spotrebnom priemysle, strojárenstve, medicíne, leteckom a vesmírnom priemysle. Keďže ide o tvorbu objemového produktu a jeho použitie je spojené s vysokými nárokmi spotrebiteľa, je na mieste kvalita, ale aj environmentálna zneškodniteľnosť konečného produktu.

Využite svoju šancu a podajte si do konca augusta prihlášku na Fakultu materiálov, metalurgie a recyklácie TU v Košiciach. Nemusíte sa báť prijímacích skúšok a určite neoľutujete. Viac informácií získate telefonicky na číslach (+421) 55 602 2421 a (+421) 55 602 2429, e-mailovou otázkou na adresu studijne.fmmr@tuke.sk alebo na domovskom webe fakulty http://fmmr.tuke.sk/.